Wyjazd na studia
Kryteria selekcji kandydatów ubiegających się o stypendium
Studenci zainteresowani wyjazdem stypendialnym muszą pozytywnie przejść postępowanie kwalifikacyjne, które uwzględnia:
Rekrutacja organizowana jest na początku każdego roku kalendarzowego i dotyczy wyjazdów planowanych na kolejny rok akademicki. Przykładowo: studenci pierwszego roku chcący wyjechać na 3 lub 4 semestrze powinni wziąć udział w rekrutacji będąc studentami pierwszego roku. Proces kwalifikacji zawsze poprzedzony jest akcją informacyjną zarówno na stronie internetowej WSL, w mediach społecznościowych, przez uczelniany INTRANET oraz plakatami na terenie Uczelni.
Każdy kandydat powinien wypełnić, a następnie przesłać podpisany dokument na adres: weronika.polc@wsl.com.pl
Szczegółowe informacje na temat wyjazdów:
Możesz ubiegać się o wyjazd, jeśli spełniasz poniższe wymagania:
Aby przyznano Ci stypendium, musisz pomyślnie przejść postepowanie kwalifikacyjne prowadzone przez Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+ we wsparciu Dziekana oraz Studium Języków Obcych.
Rekrutacja krok po kroku:
Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się z formule online.
W roku akademickim 2022/2023 wysokość stypendiów została ustalona na następującym poziomie:
Kraje należące do danej grupy |
Miesięczna stawka w € |
Grupa 1 – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja
Kraje partnerskie z regionu 14 |
670 |
Grupa 2 – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy Kraje partnerskie z regionu 5 |
650 |
Grupa 3 – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry |
600 |
W ramach programu Erasmus+ studenci mogą się ubiegać o wyjazdy na studia i praktyki na każdym z trzech poziomów studiów (studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie). Kapitał mobilności (ilość miesięcy spędzonych za granicą w ramach pr. Erasmus) jest obliczany osobno na dany poziom studiów.
Kapitał mobilności na jeden poziom studiów wynosi 12 miesięcy.
Minimalny czas trwania praktyki wynosi 2 miesiące.
Do całkowitej liczby miesięcy mobilności wliczane są wszystkie wyjazdy (zarówno na studia, jak i na praktyki) -w ramach każdego poziomu studiów – również wcześniejsze wyjazdy z programu LLP-Erasmus („Uczenie się przez całe życie”).
Szukając firmy można skorzystać z:
Praktyki lub staż w ramach programu Erasmus+ można odbyć w firmach, placówkach naukowo-badawczych, organizacjach non-profit, na uczelniach (np. przy projekcie lub w laboratorium), w jednostkach administracji państwowych czy w innych instytucjach takich jak szpitale, biblioteki, muzea itp. Praktyk nie można odbyć w instytucjach unijnych, w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami i w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.
Instytucja, w której będą odbywać się praktyki, musi znajdować się w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+.
Studentów z krajów Unii Europejskiej obowiązuje posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (European Health Insurance Card, w skrócie EHIC), która jest potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia w Polsce i zapewnia pokrycie kosztów leczenia za granicą - wydawane przez NFZ.
Szczegółowe informacje o systemie ochrony zdrowia w wybranym państwie można uzyskać na stronie NFZ.
Studenci wyjeżdżający do krajów nie będących członkami UE, powinni wykupić prywatną polisę ubezpieczeniową.
Zalecamy wykupienie polisy ubezpieczeniowej OC i NNW.
Wymogi dotyczące ubezpieczeń dla uczestników programu Erasmus+ w Turcji
Od 12 stycznia 2015 r. obwiązują nowe przepisy regulujące kwestię obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych wymaganych od uczestników programu Erasmus+ w ramach procedury uzyskiwania pozwolenia na pobyt.
Zagraniczne polisy ubezpieczeniowe mogą być przedkładane w procedurze uzyskiwania pozwolenia na pobyt, pod warunkiem, że spełniają wymogi dotyczące minimalnych kwot ubezpieczenia.
Szczegóły można znaleźć na stronie konsulatu w Ankarze.
Studenci wyjeżdżający na stypendium będą zobowiązani do wypełnienia dwóch testów biegłości językowej : przed rozpoczęciem i na koniec mobilności. Test dotyczy języka wykładowego lub języka w którym będzie się odbywać praktyka. Link do testu w systemie Online Linguistic Support zostanie przysłany do uczestnika na adres e-mail. Testami objęte są obecnie następujące języki:
Wypełnienie testów jest warunkiem pełnego rozliczenia studenta z wyjazdu.
Kursy językowe on-line
Uczestnik wymiany będzie mógł uzyskać licencję na profesjonalny kurs językowy w systemie: Online Linguistic Support
Kursu językowy on-line obejmuje następujące elementy:
Licencje będą przyznawane przez uczelnianego koordynatora programu Erasmus +
Po zakwalifikowaniu na stypendium Erasmus+ Praktyki należy załatwić kilka niezbędnych formalności:
Po powrocie ze stypendium należy rozliczyć się z wyjazd, przygotowując następujące dokumenty/działania:
Praktyka zagraniczna, realizowana w ramach programu Erasmus+, może być potraktowana jako obowiązkowa. Biuro Praktyk udostępnia na stronie: Rozliczenie praktyk zestawienie dokumentów, które należy dostarczyć w celu rozliczenia praktyk.
Jako stypendysta programu Erasmus+: