I. INFORMACJE OGÓLNE
- Stypendium rektora otrzymuje student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
- laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty.
- medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.
- Stypendium rektora może otrzymać student co najmniej II roku studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia albo I roku studiów drugiego stopnia, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.
- Za wyróżniające wyniki w nauce uznaje się:
- uzyskanie przez studenta studiów pierwszego stopnia za poprzedni rok akademicki średniej arytmetycznejz wszystkich ocen wyższej lub równej 4,60
- uzyskanie przez studenta studiów drugiego stopnia za poprzedni rok akademicki średniej arytmetycznejz wszystkich ocen wyższej lub równej 4,80
- Stypendium rektora może otrzymać wyłącznie student znajdujący się w grupie do 10% najlepszych studentów kierunku. Odsetek uprawnionych ustalany jest corocznie, z uwzględnieniem wielkości funduszu stypendialnego. Stypendium jest przyznawane wyłącznie na wniosek studenta.
- Stypendium rektora przyznawane jest na rok akademicki, a wypłacane jest co miesiąc, od października do czerwca włącznie, z wyjątkiem przypadku, gdy ostatni rok studiów, zgodnie z planem studiów, trwa jeden semestr.
UWAGA!
Zgodnie z art. 94 ust. 2 Ustawy decyzja o przyznaniu świadczenia, w tym decyzja o przyznaniu stypendium rektora, wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym student został skreślony z listy studentów albo ukończył studia na kierunku, na którym pobierał świadczenie, lub utracił prawo do świadczenia w wyniku ukończenia innych studiów tego samego stopnia co studia, na których przyznano mu stypendium.
|
- Stypendium rektora przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia . Łączny okres przysługiwania stypendium wynosi 12 semestrów, bez względu na jego pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu stypendium przysługuje na studiach:
- pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
- drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
UWAGA!
Każdy student ubiegający się o świadczenie zobowiązany jest do złożenia OŚWIADCZENIA W ZAKRESIE OKRESÓW STUDIOWANIA I UKOŃCZONYCH KIERUNKÓW STUDIÓW w celu ustalenia okresu przysługiwania świadczeń w powiązaniu z okresem studiowania zgodnie ze znowelizowanym art. 93 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce- oświadczenie zawarte jest na pierwszej stronie formularza elektronicznego / wniosku.
|
- Stypendium rektora nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
- Stypendium rektora nie przysługuje studentowi, który:
- jest warunkowo wpisany na kolejny rok studiów – w roku akademickim, na który stypendium ma być przyznane;
- powtarza rok studiów lub wznowił studia po skreśleniu z listy studentów z powodu niezaliczenia roku – w roku akademickim, na który stypendium ma być przyznane;
- zgodnie z listą rankingową uzyskał 0 punktów.
- Szczegółowe zasady przyznania stypendium rektora, zasady oceny merytorycznej wniosków w tym rodzaje osiągnięć naukowych, artystycznych i sportowych branych pod uwagę przez UKS przy ocenie wniosków określa załącznik nr 5 do Regulaminu świadczeń dla studentów Wyższej Szkoły Logistyki z siedzibą w Poznaniu.
II. WNIOSKI – sposób, miejsce i termin składania wniosków
Wniosek o przyznanie stypendium rektora składa się dwuetapowo:
- wypełnienie i rejestracja elektronicznego formularza w systemie dziekanatowym ( zakładka wnioski/ pomoc materialna), w terminie:
- od 01.10.2023 do 15.10.2023 - studenci rozpoczynający rok studiów od semestru zimowego
- od 01.03.2024 do 15.03.2024 - studenci rozpoczynający I rok studiów od semestru letniego
- złożenie wniosku w formie papierowej– wydrukowany z systemu dziekanatowego i podpisany wniosek wraz wymaganymi załącznikami (status wniosku: do wydruku) należy złożyć w Biurze Komisji Stypendialnej lub przesłać pocztą tradycyjną na adres Uczelni z dopiskiem „UKS- wniosek o stypendium”, w terminie:
- od 06.10.2023 do 25.10.2023 - studenci rozpoczynający rok studiów od semestru zimowego
- od 06.03.2024 do 23.03.2024 - studenci rozpoczynający rok studiów od semestru letniego
III. WYSOKOŚĆ I WYPŁATA STYPENDIUM
- Wysokość stypendium rektora studentów na dany rok akademicki ustala w październiku Rektor w porozumieniu z Radą Samorządu Studenckiego.
- Stypendium rektora wypłacane jest w danym roku akademickim – przez okres 9 miesięcy, z wyjątkiem przypadku, gdy ostatni rok studiów, zgodnie z planem studiów, trwa semestr, wówczas wypłaty dokonuje się odpowiednio: w semestrze zimowym przez okres 5 miesięcy ( od października do lutego) a w semestrze letnim przez okres 4 miesięcy ( od marca do czerwca).
- Wypłata stypendium następuje co miesiąc przelewem na indywidualny rachunek bankowy wskazany przez studenta, od 25 do ostatniego dnia danego miesiąca. Stypendium za październik i listopad wypłacane jest nie później niż w grudniu, natomiast w przypadku osób rozpoczynających studia od semestru letniego - stypendium za marzec wypłacane jest nie później niż w kwietniu.
IV. WYMAGANE DOKUMENTY
- Wniosek o przyznanie stypendium rektora wygenerowany z systemu dziekanatowego wraz z wykazem osiągnięć (jeśli dotyczy).
- Dokumenty potwierdzające wymienione osiągnięcia – jeśli dotyczy (kopia – oryginał do wglądu).
- Inne dokumenty wskazane przez Uczelnianą Komisję Stypendialną w toku postępowania.
UWAGA!
Student, który ukończył studia pierwszego stopnia poza WSL, zobowiązany jest złożyć wraz z wnioskiem o stypendium zaświadczenie wystawione przez uczelnię, w której odbył studia, z informacjami dotyczącymi:
- średniej arytmetycznej ocen ze wszystkich uzyskanych ocen z ostatniego roku studiów pierwszego stopnia z zaokrągleniem do dwóch miejsc po przecinku dla studiów 3 letnich lub średniej ze wszystkich uzyskanych ocen z ostatniego semestru studiów z zaokrągleniem do dwóch miejsc po przecinku dla studiów 3,5 letnich,
- daty ukończenia studiów,
- skali ocen.
|