11 września br. w sali plenarnej Parlamentu Saksonii w Dreźnie odbyła się uroczystość, której głównym przesłaniem było upamiętnienie ofiar powojennego exodusu ludności cywilnej, masowych deportacji i przymusowych przesiedleń w Europie. W uroczystościach wziął udział m.in. dr Karol Górski, kierownik Studium Języków Obcych Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.
Podczas corocznego spotkania stowarzyszeń przesiedleńczych kraju związkowego Saksonii dr Górski omówił problematykę przymusowych deportacji i przesiedleń, jakie w przeszłości stały się udziałem Polaków ze strony zaborców i okupantów. Wykładowca podkreślał, że refleksja nad dramatyczną przeszłością obu narodów to temat niezwykle istotny i aktualny, zwłaszcza w kontekście europejskiego kryzysu migracyjnego ostatnich kilkunastu miesięcy. W opinii dra Górskiego rozwiązanie tego problemu będzie wymagało „solidarności, mądrości i roztropności ze strony wszystkich światowych i europejskich decydentów”.
Wśród uczestników drezdeńskiego forum znalazło się wiele uznanych i ważnych osobistości. Okolicznościowy odczyt wygłosił m.in. dr Fritz Jaeckel, minister stanu w rządzie Saksonii. W NRD problem masowych deportacji i przymusowych przesiedleń był tematem tabu. Dr Jaeckel w swoim przemówieniu przekonywał, że nie można pozwolić na zapomnienie o bolesnej historii oraz zachęcał, by wyciągnąć wnioski dla teraźniejszości.
Wydarzenie upamiętniające ofiary powojennego exodusu ludności cywilnej, masowych deportacji i przymusowych przesiedleń w Europie po raz pierwszy zorganizowane zostało w 2014 roku. Od tego czasu odbywa się w drugą niedzielę każdego września. W tym roku patronami uroczystości byli m.in. dr Matthias Rößler, prezydent Landtagu Saksonii oraz Klaus Brähmig, poseł do Bundestagu z ramienia frakcji CDU/CSU.