W tych dniach przypada 175-ta rocznica instalacji w „Złotej Kaplicy” katedry poznańskiej brązowych posagów pierwszych, piastowskich władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Dzieło to powstało z inicjatywy wielkopolskiego filantropa i mecenasa kultury i sztuki, wielkiego polskiego patrioty, hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Autorem projektu monumentu został niemiecki artysta, jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy niemieckiego klasycyzmu, Christian Daniel Rauch z Berlina, a wykonawcą odlewu z brązu, zakład hutniczo-odlewniczy z dolnołużyckiej miejscowości Lauchhammer.
Okoliczności zlecenia, powstania projektu, wykonania odlewu, transportu i instalacji dzieła w katedrze poznańskiej przybliżył słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w partnerskiej uczelni WSL – Technische Hochschule Wildau – wykładowca WSL, kierownik Studium Języków Obcych, dr Karol Górski, w prelekcji pt.: "Posągi pierwszych władców Polski w "Złotej Kaplicy" poznańskiej katedry jako wielkie dzieło Daniela Christiana Raucha i łużyckich odlewników z Lauchhammer".
Warto podkreślić, że ten nie do końca zbadany epizod w historii polsko-niemieckich stosunków doby porozbiorowej spotkał się z dużym zainteresowaniem zgromadzonego audytorium, które swoją obecnością zaszczycił także Rektor TH Wildau – prof. László Ungvári.
„Wykonanie monumentu nagrobnego pierwszych władców polskich dla katedry poznańskiej było 175 lat temu wielkim wydarzeniem, zwłaszcza, że rzecz miała miejsce około 40 lat po ostatnim rozbiorze Polski. To, co Wielkopolan miało za sprawą daru hr. Raczyńskiego podnosić wówczas na duchu, okazało się wielkim sukcesem łużyckich odlewników z Lauchhammer i stanowiło przełom w europejskiej sztuce odlewania z brązu" – podsumował swoje trzecie już wystąpienie w partnerskiej uczelni prelegent.