W dniach 12-14 lutego w Europejskim Centrum Konferencyjnym Instytutu im. Gustava Stresemanna Dolnej Saksonii w Bad Bevensen (Niemcy) miała miejsce konferencja naukowa, której motywem przewodnim były polsko-niemieckie aspekty historii Wielkopolski i jej przesłanie dla współczesności. Organizatorem cyklicznej konferencji jest Niemieckie Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Poznańskiej.
W spotkaniu niemieckich i polskich historyków, literaturoznawców, publicystów oraz animatorów współczesnej niemiecko-polskiej wymiany naukowej i kulturalnej wziął udział dr Karol Górski – Kierownik Studium Języków Obcych w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Jako jedyny reprezentant strony polskiej wykładowca WSL wygłosił dwa wykłady, których treść stanowiły nieznane lub nie do końca zbadane epizody z bogatego kontekstu wspólnej, polsko-niemieckiej historii Wielkopolski z pierwszej połowy XIX oraz z przełomu XIX i XX wieku. Dr Karol Górski wystąpił w plenarnym posiedzeniu Konferencji obok znanych i cenionych badaczy historii Ziemi Poznańskiej tego okresu, takich jak m. in.: Martin Sprungala - współzałożyciel w/w Stowarzyszenia, czy też Peter Oliver Loew – dyrektor ds. nauki Instytutu Polskiego w Niemczech (Darmastadt).
„Korzystając z krótkiej przerwy międzysemestralnej było mi dane już po raz trzeci wziąć udział w tym forum wymiany wiedzy na temat wspólnego, polsko-niemieckiego dziedzictwa historycznego oraz wymiany myśli na temat pielęgnacji tej spuścizny, w ramach którego udało mi się wskazać na niezbadane epizody z dawnej przeszłości, których historycznego tła nie uświadamiamy sobie na co dzień my, mieszkańcy Wielkopolski, ani tym bardziej niemieccy badacze, których korzenie rodzinne sięgają właśnie Wielkopolski” – podsumował swój udział w seminarium pracownik dydaktyczny WSL.