Na czym polega identyfikacja za pomocą fal radiowych? W których sferach naszego życia niezbędna jest logistyka? Jakie firmy przyjmują studentów WSL na praktyki? – o to wszystko pytali uczniowie z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Rogoźnie. Trzydziestoosobowa grupa przyjechała do Poznania zapoznać się z ofertą Wyższej Szkoły Logistyki, zasmakować studenckiego życia oraz zobaczyć pracę logistyka w praktyce.

Grupę przywitał mgr Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy WSL. Po prezentacji uczelni, w której omówił kierunki i specjalności oferowane przez Wyższą Szkołę Logistyki, przedstawił możliwości wyjazdów zagranicznych, uczestnictwa w licznych kołach naukowych oraz sekcjach sportowych, przekazał mikrofon mgr. Arturowi Olejniczakowi z Instytutu Logistyki i Magazynowania. Pracownik Działu Upowszechniania Wiedzy i jednocześnie absolwent WSL nie tylko zaprezentował czasopisma, wydawane przez ILiM, ale także odpowiedział na wszystkie pytania uczniów, dotyczące ciekawostek z życia studentów poznańskiej uczelni.

Więcej o samej logistyce powiedziała natomiast mgr Joanna Lewandowska. Jej wykład „Co to jest logistyka?” nie tylko przybliżył funkcjonowanie dużych przedsiębiorstw transportowych i spedycyjnych, ale przede wszystkim uzmysłowił młodym słuchaczom w jak wielu sferach naszego życia obecna jest logistyka. Uczniowie nagrodzili prezentacje oklaskami.

Po wykładach, grupa przeniosła się do Laboratorium RFID, gdzie Piotr Hołubowicz z Instytutu Logistyki i Magazynowania przybliżył im system identyfikacji bazujący na wykorzystaniu fal radiowych jako medium transmisji danych o identyfikowanym obiekcie. Informacje zapisane są na specjalnych nośnikach (transpondery, tagi). Technologię RFID można wykorzystać analogicznie jak kody kreskowe do kontroli osób, zwierząt, przepływu towarów i materiałów oraz wymiany usług.

Uczniowie mieli także okazję, zobaczyć pracę logistyka w praktyce. Grupa pojechała zwiedzić poznański oddział holenderskiej firmy Mandersloot B.V. Przedsiębiorstwo, specjalizujące się w transporcie wszelkiego rodzaju artykułów spożywczych, zrobiło wrażenie na zwiedzających.

Poza magazynem, zobaczyli dział spedycji, gdzie specjaliści, na bieżąco kontrolują oraz planują ładunki. Dowiedzieli się między innymi, że do najważniejszych zadań spedytorów należy dbanie o optymalne połączenie ładunku z odpowiednim zestawem, a także nadzór nad jakością oraz szybkością wykonania zlecenia przez kierowcę.

Mamy nadzieję, że przyszłym logistykom spodobała się wycieczka i już wkrótce spotkamy się na korytarzach poznańskiej uczelni.


Wróć