Na czym polega identyfikacja za pomocą fal radiowych? W których sferach naszego życia niezbędna jest logistyka? Jakie firmy przyjmują studentów WSL na praktyki? – to wszystko wiedzą już uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łodzi, którzy 6 października odwiedzili Wyższą Szkołę Logistyki, by już teraz zasmakować studenckiego życia oraz zobaczyć pracę logistyka w praktyce.
Grupę przywitał mgr Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy WSL. Po prezentacji uczelni, w której omówił kierunki i specjalności oferowane przez Wyższą Szkołę Logistyki, przedstawił możliwości wyjazdów zagranicznych, uczestnictwa w licznych kołach naukowych oraz sekcjach sportowych, przekazał mikrofon mgr Joannie Lewandowskiej.
Pani Joanna wyjaśniła grupie jak ważny jest transport lotniczy oraz z jakimi problemami boryka się Polska, żeby tą gałąź komunikacji udoskonalić. Przedstawiła również wieloletnie prognozy rozwoju transportu lotniczego i pułapki, jakie czyhają na kraje, które nie podejmą próby inwestycji w ten środek lokomocji.
Na zakończenie części teoretycznej, mgr Tomasz Janiak z Działu Upowszechniania Instytutu Logistyki i Magazynowania, zaprezentował nowości wydawnicze ILiM. Uczniowie nagrodzili wszystkie prezentacje oklaskami.
Po wykładach, grupa przeniosła się do Laboratorium RFID, gdzie Piotr Hołubowicz z Instytutu Logistyki i Magazynowania przybliżył im system identyfikacji bazujący na wykorzystaniu fal radiowych jako medium transmisji danych o identyfikowanym obiekcie. Informacje zapisane są na specjalnych nośnikach (transpondery, tagi). Technologię RFID można wykorzystać analogicznie jak kody kreskowe do kontroli osób, zwierząt, przepływu towarów i materiałów oraz wymiany usług.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Kompani Piwowarskiej i próba poznania największej tajemnicy produkcji złocistego napoju. Uczniowie zobaczyli między innymi warzelnię, gdzie miedziane kadzie i kotły nie jednego z uczestników wycieczki wprowadziły w zdumienie oraz fermentownię, w której rozchodził się słodki zapach drożdży. Dowiedzieli się również do czego służą olbrzymie puszki ubrane w zielone płaszcze LECHa, wznoszące się nad browarem, poznali tajemnicę młodego piwa, a także zobaczyli, kiedy nabiera ono magicznej złotej barwy, którą cenią sobie smakosze tego trunku.
Mamy nadzieję, że przyszłym logistykom spodobała się wycieczka i już wkrótce ponownie spotkamy się na korytarzach poznańskiej uczelni.