Kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki, doc. dr inż. Ireneusz Fechner oraz  Kierownik Działu Badań i Współpracy, mgr Karol Górski wzięli udział w uroczystościach 60-lecia kształcenia inżynierskiego w Wyższej Szkole Technicznej w Wildau. Jubileusz odbył się 10 października 2009 roku. Delegacja WSL wręczyła z tej okazji na ręce Rektora TH Wildau, prof. dr. László Ungváriego okolicznościowy adres gratulacyjny od Władz poznańskiej uczelni wraz z pamiątkową statuetką w postaci szklanego logotypu Wyższej Szkoły Logistyki oraz z wygrawerowaną sentencją z życzeniami dla Jubilata. W tekście gratulacyjnym Rektor WSL, prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski wyraził „przekonanie , że dalsza współpraca między naszymi Uczelniami, jako ośrodkami partnerskimi pozwoli skonsolidować nasze środowiska i umożliwi tym samym z pełną nadzieją spojrzeć w przyszłość.”

Przy okazji składania życzeń, przedstawiciele Wyższej Szkoły Logistyki przekazali również list gratulacyjny od założyciela uczelni  – Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu.

Jubileusz był przede wszystkim okazją do wspomnień. Władze niemieckiej uczelni, przypomniały historię założenia placówki. Wyższa Szkoła Techniczna powstała w miejscu związanym - już od połowy XIX wieku - z ciężkim przemysłem maszynowym. W 1949 roku powstała najpierw przyzakładowa szkoła zawodowa, która następnie przekształcona została w szkołę inżynierską. W rezultacie, w nowej rzeczywistości politycznej (1991 rok) powstała Wyższa Techniczna Szkoła Zawodowa (TFH Wildau). Ta z kolei z dniem 01 września 2009 r. została przemianowana na Wyższą Szkołę Techniczną - TH Wildau, podwyższając tym samym swój status jako bardzo ważnego ośrodka akademickiego kraju związkowego Brandenburgii.

Przyjaźń między Wyższa Szkołą Logistyki, a Wyższą Szkołą Techniczną w Wildau zaczęła się w 2004 roku. Wówczas między dwoma uczelniami zawarte zostało porozumienie, w ramach którego studenci uzyskali możliwość zdobycia podwójnego dyplomu. Wyjeżdżając na dwa semestry do Niemiec, student WSL ma okazję nie tylko poznać zasady funkcjonowania logistyki u naszych zachodnich sąsiadów, ale także napisać pracę pod kierunkiem zarówno polskich jak i niemieckich naukowców, obronić ją i uzyskać podwójny dyplom.

Uczelnie zobowiązały się również do wymiany wiedzy w obszarze edukacji i badań, transferu kadry naukowo-dydaktycznej oraz wykładów gościnnych, do współorganizacji sympozjów i konferencji oraz prowadzenia programów badawczych, a także  realizacji wspólnych projektów z udziałem podmiotów gospodarczych.

Wróć