Pierwszy raz w formule on-line, w styczniu i w lutym w 2021 r., odbyły się spotkania studentów z ekspertami Grupy Raben.
Dla przyszłych logistyków to wspaniała okazja do pozyskania praktycznej wiedzy bezpośrednio od pracowników jednej z największych firm logistycznych w Polsce. To również możliwość weryfikacji wyobrażeń o pracy logistyka w różnych obszarach działalności Raben Group.
Wieloletnie relacje przynoszą naszym instytucjom wiele pożytku i satysfakcji. „Bardzo cenimy sobie współpracę z WSL. Doskonale się uzupełniamy. Uważam, że biznes i edukacja powinny zawsze iść ze sobą w parze. WSL od zawsze daje swoim studentom możliwość zetknięcia z biznesem, dotknięcia logistyki. To bardzo ważne dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę zawodową z logistyką.”- podsumowała Beata Szymczak, Strategiczny HR Business Partner w Raben Management Services sp. z o.o.
Tegoroczne warsztaty miały przede wszystkim aktualną i bardzo urozmaiconą tematykę.
Pierwsze spotkanie pt. „Transport i spedycja w obrocie gospodarczym - Jak walczyć o miliony?”, poprowadziła Magdalena Jachnik, Key Account Manager z Raben Transport. Studenci WSL zostali wyposażeni w wiedzę biznesową z zakresu obsługi klienta i negocjacji.
Jak podbić serce klientów, analizowali studenci na podstawie studium przypadku przedstawionego przez Katarzynę Jaeger, Head of Sales & Key Account Management w Raben Management Services.
O tym, jak kształtować relacje z klientami w branży transportowej, dowiedzieli się również nasi słuchacze w ramach warsztatu z Adrianem Vincze, przedstawicielem spółki Raben z Węgier.
W tym roku do spotkań ze studentami została włączona także tematyka Lean Management. Systemy wspomagające w transporcie i logistyce podczas kolejnego warsztatu przedstawił Mariusz Sobotka z Raben Logistics Polska, oddział w Strykowie koło Łodzi.
Do udziału w Raben Days przyjął także zaproszenie Bartłomiej Łapiński, Dyrektor Zarządzający w spółce Raben East, specjalizującej się w transportach na wschód. Na jego warsztacie studenci dowiedzieli się, jaka jest specyfika rynków wschodnich i co determinuje pracę spedytora.
Jakie wyzwania związane są z obsługą logistyczną produktów świeżych, wymagających kontrolowanej temperatury, przedstawiła Aleksandra Paszak, Zastępca Dyrektora Regionu w Fresh Logistics Polska.
Uczestnicy Raben Days dowiedzieli się również, jak rozliczać projekty transportowe, od Piotra Łajdeckiego, Project Manager'a w Raben Group.
Jedno ze spotkań dotyczyło staży i praktyk w Grupie Raben, a poprowadził je student WSL. Michał Małolepszy przekazał swoim kolegom informacje o tym, jak wygląda praca operacyjna w Rabenie z perspektywy studenta.
„Tegoroczna edycja Raben Days różniła się od poprzednich. Nowe realia, w których przyszło nam wszystkim pracować, niosły ryzyko ograniczenia współpracy z WSL. Na szczęście tak się nie stało. Na początku zastanawialiśmy się jak podtrzymać tradycję z ubiegłych lat i zorganizować spotkania ze studentami. W rezultacie dzięki formule on-line mogliśmy rozszerzyć zakres i zasięg wydarzenia. Korzystając z możliwości przeprowadzenia spotkania ze studentami z dowolnego miejsca, postanowiłam zaangażować szersze, międzynarodowe grono przedstawicieli Grupy Raben. Dodatkowo część prelekcji odbyła się w języku angielskim, co jeszcze podniosło ich walory edukacyjne. Zamiast trzech, jak do tej pory, zwiększyliśmy liczbę wykładów aż do ośmiu, z jedną dogrywką – studenci poprosili mianowicie, aby jeszcze bardziej zgłębić temat działalności na rynkach wschodnich. Audytorium było niezwykle aktywne, o czym świadczyły liczne i ciekawe pytania. Poprzeczka na rok 2022 została ustawiona bardzo wysoko.” – reasumowała Anna Olszańska, Service Excellence Coordinator w Raben Group i koordynator Raben Days.
Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszył konkurs przygotowany dla studentów WSL przez Grupę Raben. W ramach każdego z ośmiu warsztatów odbył się quiz, który był okazją do zdobycia punktów. Dodatkowe punkty były również do uzyskania w quizie dot. historii i funkcjonowania Grupy Raben. Na pewno poziom emocji w konkursie podniosły atrakcyjne nagrody - szkolenie z oferty firmy Progress Project oraz wyjazd do jednego z niemieckich oddziałów Raben Group. W finale konkursu wystąpiło dwoje studentów, którzy uzyskali równy wynik we wcześniejszych quizach. Po zaciętej, ale wyrównanej walce pojedynek wygrał Wojtek, student I roku, któremu gratulujemy wygranej i czekamy na relację z jego wyjazdu.
„Cieszę się bardzo, że możemy podsumować kolejny już Raban Day, a właściwie Raben Days. Pomimo sytuacji pandemicznej udało się nam we współpracy z Raben Group wypracować formułę, która nie dość, że rozbudowana w porównaniu do poprzednich spotkań i umiędzynarodowiona, dała okazję bliskiego kontaktu z praktykami biznesu niemalże 200 studentom. Znakomicie, że kontynuujemy tę wieloletnią tradycję inspirowania do rozwoju adeptów TSL. Chciałbym podziękować Annie Olszańskiej i Beacie Szymczak za świetną koordynację przygotowań i realizacji tego eventu po stronie Grupy Raben. Podziękowania dotyczą również naszych Gości-Prelegentów. Dziękuję też wszystkim osobom z WSL, które wspierały mnie w organizacji tego wydarzenia, Kierownikom zainteresowanych katedr, a szczególnie drowi Michałowi Adamczakowi za współorganizację konkursowych quizów.” – dodał dr Mateusz Wiliński, Kierownik Centrum Współpracy z Biznesem w Wyższej Szkole Logistyki.
Raben Days dla studentów naszej uczelni to nie tylko okazja do zdobycia praktycznej wiedzy. Aktualne zagadnienia prezentowane przez profesjonalistów z Grupy Raben inspirują przyszłych logistyków do wyboru specjalizacji oraz tematu pracy dyplomowej. Spotkania z menedżerami skutkują często praktyką czy stażem, a w dalszej perspektywie nawet przyszłym zatrudnieniem.
Ilona Kużaj-Aydar