Na siódmym Światowym Kongresie ds. Walki z Fałszerstwami
i Piractwem, w Istambule w dniach 24-26 kwietnia Światowa Organizacja Celna (WCO - World Custom Organisation) wspólnie z GS1 zaprezentowały nową, mobilną wersję narzędzia IPM (Interface Public-Members), wykorzystywanego przez pracowników organów celnych oraz przedsiębiorstwa.

 

 

Narzędzie IPM po raz pierwszy zostało uruchomione przez WCO w 2010 roku i ma na celu wspieranie wymiany informacji i współpracy między organami celnymi, a właścicielami marek. Obecnie z narzędzia korzysta już ponad 50 krajów i ok. 3000 przedstawicieli organów celnych, którzy na co dzień mają dostęp do IPM.

W wyniku umowy o wzajemnej współpracy podpisanej przez WCO i GS1, organizacja GS1 zaproponowała wykorzystanie w narzędziu IPM globalnych standardów identyfikacyjnych. Identyfikatory ułatwiają uwierzytelnienie oryginalności produktów, a tym samym wzmagają dodatkowo skuteczność narzędzia IPM w globalnej walce z podrabianiem towarów i piractwem.

Jedną z nowych funkcjonalności jest możliwość skanowania kodów kreskowych GS1 za pomocą urządzeń mobilnych (telefonów komórkowych), co umożliwi szybsze i efektywniejsze przeszukiwanie baz danych produktów. Unikalny identyfikator produktu umieszczony w kodzie kreskowym GS1 ułatwi dostęp do wielu baz danych będących zaufanym źródłem informacji o produkcie. Ponadto skanowanie kodów kreskowych umożliwia automatyczne połączenie z wszelkimi usługami uwierzytelniania związanymi z kontrolowanym produktem. Pracownicy służb celnych będą mieli dostęp do bardziej szczegółowych informacji o produktach, co powinno zwiększyć grono właścicieli marek towarów zagrożonych podrabianiem do szerszej współpracy.

"W obliczu rosnącego zagrożenia handlu podrabianymi towarami, WCO i jej członkowie są zdeterminowani do współpracy z GS1 i innymi zainteresowanymi organizacjami, aby wspólnie skutecznie walczyć z tym zagrożeniem, a tym samym przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa konsumentów na całym świecie.", powiedział Kunio Mikuriya, sekretarz generalny WCO.

Sekretarz Generalny Mikuriya dodał, "Użyteczność IPM cieszy się obecnie na całym świecie dużym uznaniem naszych partnerów z sektora prywatnego. Nasza współpraca z GS1 umożliwi nam dalej rozwijanie funkcjonalności IPM, co uczyni narzędzie jeszcze bardziej dostępnym i niezawodnym. IPM jest niewątpliwie niezbędnym narzędziem w pracy służb celnych pomagającym odróżnić produkty oryginalne od fałszywych."

"System Globalnych Standardów GS1 oraz nasza ogólna wiedza i doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw może pomóc agencjom celnym w skuteczniejszym wykrywaniu podrobionych produktów.", powiedział Miguel Lopera, Prezydent i CEO GS1.

"Nowa wersja narzędzia IPM zawierająca funkcje skanowania kodów kreskowych GS1 i usługi uwierzytelniania, daje właścicielom marek ze wszystkich sektorów możliwość bezpośredniej współpracy ze służbami celnymi , w celu ochrony zarówno marki, jak i konsumentów", dodał prezydent Lopera.

Instytut Logistyki i Magazynowania – GS1 Polska w ramach działań lokalnych nawiązał współpracę z poznańską Izbą Celną w celu promowania standardów GS1 dla potrzeb usprawnienia wymiany w handlu międzynarodowym. Obecnie działania Organizacji GS1 Polska ukierunkowane będą na to, aby jak najwięcej zainteresowanych producentów szybko zaczęło wykorzystywać narzędzie IPM.

Instytut Logistyki i Magazynowania – założyciel, partner merytoryczny Wyższej Szkoły Logistyki
Realizuje prace badawczo-rozwojowe i usługi doradcze podnoszące efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw i całych łańcuchów dostaw. Pełni rolę organizacji krajowej GS1 wdrażającej do praktyki gospodarczej globalne standardy GS1, obejmujące m.in. kody kreskowe i elektroniczną wymianę danych. ILiM jest wykonawcą projektów rządowych związanych z rozwojem handlu elektronicznego w Polsce. Aktywnie działa w europejskiej przestrzeni badawczej będąc koordynatorem i partnerem projektów z zakresu ICT i logistyki.

Wróć