Jak zmieni się ścieżka edukacyjna uczniów kształcących się w zawodach: technik logistyk i technik spedytor po wprowadzeniu nowych zmian programowych? Czy kształcenie modułowe to przyszłość w nauczaniu tych zawodów? Jak silnie projekty unijne przyczyniają się do podnoszenia jakości kształcenia? Blisko 200 nauczycieli spotkało się 2 marca w Auli Wyższej Szkoły Logistyki na VI Forum Nauczycielskim WSL, gdzie tradycyjnie Uczelnia podsumowuje efekty współpracy z nauczycielami starając się pomagać im w codziennej pracy dydaktycznej.
Tegoroczne spotkanie WSL z gronem nauczycielskim dotyczyło przede wszystkim omówienia nowych podstaw programowych, które wejdą w życie od 1 września 2012r. i powiązanych z nimi zmian w kształceniu na powyższych kierunkach. Na Forum Nauczycielskim WSL pojawili się przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, którzy tłumaczyli szczegóły przygotowanych zmian w kształceniu.
„Tradycyjne kształcenie zawodowe na poziomie ponadgimnazjalnym nie jest dostosowane do wymogów gospodarki rynkowej. Oferta edukacyjna szkół wymaga uatrakcyjnienia oraz skorelowania z potrzebami rynku pracy. Wszystkie te poprawy w kształceniu mają zamiar ujednolicić program w jeden krajowy system kwalifikacji. Nowością w tym programie jest to, że już od września szkoły oprócz kształcenia w zawodach będą mogły prowadzić kursy zawodowe. Jest to dobre rozwiązanie. Kursy mogą rozpocząć się w każdym terminie.” – mówiła Maria Suliga – koordynator merytoryczny ds. projektu systemowego MEN, z Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.
„W kształceniu modułowym - każdy uczeń będzie mógł w miarę swoich możliwości uzyskiwać poszczególne dodatkowe kwalifikacje. Młody człowiek kończąc szkołę z dyplomem logistyka może jeszcze postarać się o kwalifikację na spedytora i dodać ją do swojego dyplomu. W związku z tym, uzyska możliwość pracowania w tych dwóch zawodach jednocześnie.” - dodała Zofia Hrychorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Poznaniu.
Na spotkaniu ogólne cele i zadania kształcenia zawodowego omówiła również Małgorzata Mackiewicz, kierownik Działu Egzaminów Zawodowych w Poznaniu. Wystąpienia te nie rozwiały jednak wszystkich wątpliwości nauczycieli, którzy wskazywali na trudności w dostosowaniu programów do nowych realiów proponowanych przez ministerstwo. Tu z pomocą przyszła Wyższa Szkoła Logistyki, która w tegorocznym Forum Nauczycielskim zaproponowała nauczycielom wspólną prace nad programami kształcenia w ramach warsztatów. Nauczyciele podzieleni na grupy udali się do dwóch sal konferencyjnych, gdzie poruszali pięć głównych zagadnień. Przedmiotem ich uwagi były kwalifikacje, jakie od teraz uczeń może uzyskać w zawodach: technik logistyk lub technik spedytor. W kolejnych salach omawiano: organizację i nadzorowanie transportu, obsługę klientów i kontrahentów, organizację i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania oraz zarządzanie środkami technicznymi podczas realizacji procesów transportowych. Całość prac stanowiła punkt wyjścia do stworzenia programów pomocnych w codziennej pracy nauczycieli, które WSL udostępni poprzez portal internetowy www.szkolysrednie.wsl.com.pl.
„Reforma oświaty wprowadziła w nasze życie duże zawirowanie, niepokój i wątpliwości. Podczas Forum mogliśmy wymienić poglądy z innymi nauczycielami, zaczerpnąć informacji, popracować wspólnie nad programami. Inicjatywa WSL jest tu nie do przecenienia!” – powiedział Dariusz Smolarski z Zespołu Szkół Samochodowych z Nowego Sącza.
Poza tematem wiodącym, czyli zmianami w programach kształcenia – WSL jak zwykle podsumowała ostatni rok współpracy z nauczycielami w ramach programu „WSL DLA SZKÓŁ ŚREDNICH”. Omówiono program wycieczek do Uczelni, w ramach którego nauczyciele wraz z uczniami są zapraszani do logistycznych firm partnerskich WSL, udział wykładowców Uczelni w wydarzeniach szkół, a także statystyki organizacji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Nie zabrakło także informacji o studiach podyplomowych, w ramach których już kilkadziesiąt nauczycieli zyskało nowe kwalifikacje w zakresie kształcenia logistycznego. Najszerzej jednak zaprezentowano projekty unijne skierowane do techników logistycznych i spedycyjnych:
W ramach zakończonego projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” uczniowie 25 szkół z Wielkopolski mają kontakt z przedsiębiorstwami logistycznymi, a ich wykształcenie jest dopasowanie do oczekiwań tych firm. Projekt „Wirtualne Laboratoria – Sukces Innowacji” umożliwia 49 szkołom z całego kraju kształcenie w oparciu o oprogramowanie i-Scala, z którego korzystają na co dzień przedsiębiorstwa logistyczne w całej Europie. Dzięki temu przyszli absolwenci szkół będą mieli wiedzę z zakresu programów ERP, która obok znajomości języka obcego jest najcenniejszą kwalifikacją dla dzisiejszych pracodawców w logistyce. WSL zaprezentowała również założenia projektu LOT4ENG.COM, dzięki któremu nauczyciele uzyskają między innymi dostęp do modułu e-learningowego, gdzie pozyskają wiedzę jak nauczać swoich podopiecznych z wykorzystaniem nowoczesnych metod e-learningu.
„To już nasze szóste spotkanie z nauczycielami w ramach corocznych Forów Nauczycielskich. Z roku na rok udaje nam się iść o krok dalej, rozwijać programy, dostarczać materiały dydaktyczne, udostępniać nasze know how. Dzięki temu kształcenie w szkołach o profilu: technik logistyk i technik spedytor dynamicznie się rozwija! - mówił Wojciech Zalewski, Rzecznik Prasowy Wyższej Szkoły Logistyki.
Wyższa Szkoła Logistyki współpracuje z blisko trzystoma szkołami kształcącymi w zawodach: technik logistyk i technik spedytor na obszarze całego kraju. Celem tych działań jest przede wszystkim pomoc w realizacji procesu edukacyjnego, tym samym pomoc w podnoszeniu efektów kształcenia przyszłych logistyków.
Patronat medialny nad VI Forum Nauczycielskim objęły: czasopisma: „Logistyka”, „Nowoczesny Magazyn”, „Logistyka a Jakość”, „Logistyka Produkcji”; portale: dla studenta.pl, spedycje.pl, easylogistyka.pl, log24.pl, truck-business.pl, eurologistics.com, fab.com.pl, NM.pl, ForumTransportu.pl, dobralogistyka.pl, Pracujwlogistyce.pl, studia.net oraz Radio Planeta.fm.
Materiały z VI Forum Nauczycielskiego dostępne są po zalogowaniu się do serwisu WSL dla Szkół Średnich w zakładce "Pliki/Materiały KOWEZiU".