Uczennica z Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie wygrała 16. edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. 4 kwietnia w Poznaniu podczas uroczystej gali laureatka odebrała indeks Wyższej Szkoły Logistyki, zaproszenie na staż oraz wiele nagród rzeczowych.
Aleksandra Urbala na drodze do zwycięstwa pokonała ponad 5500 uczniów z całej Polski. W trzech etapach zmagań zdobyła największą liczbę punktów, dlatego to na nią czekają bezpłatne studia I i II stopnia w Wyższej Szkole Logistyki (WSL).
XVI edycja Olimpiady rozpoczęła się już w październiku 2024 roku, kiedy to przyszli logistycy z 269 szkół musieli odpowiedzieć na 25 pytań postawionych w teście on-line. Walka była bardzo wyrównana, a do kolejnego etapu zakwalifikowało się 1091 uczniów. W zawodach II stopnia uczniowie 6 grudnia 2022 musieli odpowiedzieć na jeszcze trudniejsze pytania w teście wielokrotnego wyboru. Z tymi poradziło sobie najlepiej 45 uczestników, którzy 14 marca br. stanęli do walki o zwycięstwo podczas finałowego etapu Olimpiady. Przyjechali w tym celu do WSL nawet z najodleglejszych zakątków kraju.
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest turniejem wpisanym na listę MEN, otwartym dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych pasjonujących się logistyką. Do zawodów stają głównie uczniowie techników logistycznych i spedycyjnych. Ale poprzednia edycja turnieju przyniosła zwycięstwo uczennicy z liceum ogólnokształcącego.
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna WSL jest ważnym elementem autorskiego programu współpracy ze szkołami średnimi. Uczniowie podnoszą swoją wiedzę także podczas Akademii Młodego Logistyka i wizyt studyjnych. W marcu gościliśmy w WSL ponad 400 nauczycieli zawodu technik logistyk i technik spedytor podczas XIX Forum Nauczycielskiego. „Jesteśmy dumni, że możemy przekazywać najnowszą wiedzę z obszaru logistyki i nowych technologii, mieć realny wpływ na jakość kształcenia oraz podnosić prestiż zawodu logistyka.” – podkreśla prof. Adam Koliński, rektor WSL.
Jakość takiej współpracy docenia również biznes. W tegorocznej edycji Sponsorami Olimpiady były następujące przedsiębiorstwa i organizacje: GS1Polska, Raben, Dachser, DFDS, Kühne+Nagel i Still. Olimpiadę wspiera jako Partner - Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny.
„Organizowana przez WSL Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna otwiera przed młodymi ludźmi szansę na zdobycie wyższego wykształcenia z zakresu logistyki i zarządzania. Udział w finale Olimpiady jest również znakomitą wizytówką przed przyszłymi pracodawcami. Najbardziej cieszy nas fakt, że wielu uczestników Olimpiady wybiera ofertę Wyższej Szkoły Logistyki, kierując się praktycznym podejściem do kształcenia i bliskimi relacjami z biznesem.” – podsumowała Ilona Kużaj-Aydar, rzeczniczka prasowa WSL.
Wyższa Szkoła Logistyki składa serdeczne gratulacje Zwyciężczyni i wszystkich Finalistom, życząc im powodzenia podczas egzaminów zawodowych, maturalnych oraz wiele satysfakcji i sukcesów związanych z logistyką.
WYŻSZA SZKOŁA LOGISTYKI jest pierwszą w Polsce uczelnią logistyczną, która wyróżnia się na rynku edukacyjnym praktycznym podejściem do kształcenia we ścisłej współpracy z biznesem. Kształci na kierunku Logistyka i Zarządzanie w ramach studiów I i II stopnia. Posiada szeroka ofertę studiów podyplomowych. Pełni rolę Narodowego Centrum Certyfikacji Logistyków reprezentując Polskę w Europejskim Stowarzyszeniu Logistycznym.
GS1 POLSKA jest częścią międzynarodowej organizacji not-for-profit GS1, która działa w 150 krajach i od początku swojego istnienia wspiera rozwój handlu. Najbardziej znanym usprawnieniem GS1 w tym zakresie są standaryzowane kody kreskowe, stosowane obecnie na całym świecie i uznane przez BBC za jedną z 50 rzeczy, które w największym stopniu przyczyniły się do powstania nowoczesnej gospodarki.
RABEN GROUP jest międzynarodowym operatorem logistycznym, działającym w 16 krajach europejskich, który od początku swojego istnienia wspiera rozwój efektywnych łańcuchów dostaw. Najbardziej rozpoznawalną usługą Raben są kompleksowe rozwiązania transportowo-logistyczne, uznawane za kluczowy element nowoczesnej gospodarki.
DACHSER z lokalnego operatora logistycznego przekształciła się w wiodące przedsiębiorstwo logistyczne. Aktualnie koncentruje się na nowoczesnych, skutecznych i technologicznych rozwiązaniach logistycznych. Oparte są one na integracji sieci transportu globalnego i magazynów, długotrwałych partnerstwach oraz konsekwentnie budowanej globalnej sieci cyfrowej.
DFDS to międzynarodowy operator logistyczny świadczący kompleksowe usługi logistyczne - m.in. składowania, przygotowania przesyłek, obsługi zwrotów, e-commerce oraz transportu, zarówno drogowego, morskiego, kolejowego jak i lotniczego.
KUEHNE+NAGEL kształtuje świat logistyki dzięki łączeniu ludzi i towarów za sprawą innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań logistycznych. Dziś siedziba Kuehne+Nagel mieści się w Szwajcarii, a swoim zasięgiem obejmuje 100 krajów, w których pracuje 81 tysięcy specjalistów.
STILL jest wiodącym dostawcą inteligentnych rozwiązań dla intralogistyki. Still oferuje dopasowane do indywidualnych potrzeb, wewnątrzzakładowe rozwiązania logistyczne, i wdraża inteligentną interakcję wózków widłowych i technologii magazynowej, oprogramowania, usług i serwisu.
ŁUKASIEWICZ – POZNAŃSKI INSTYTUT TECHNOLOGICZNY realizuje projekty B+R oraz usługi komercyjne w zakresie nowoczesnej mobilności, zrównoważonej gospodarki, transformacji cyfrowej oraz badań laboratoryjnych.
Ilona Kużaj-Aydar
Rzecznik Prasowy
Wyższa Szkoła Logistyki
T: 507 182 803 ilona.kuzaj-aydar@wsl.com.pl