Niemiecki wykładowca WSL, prof. Bernd Hentschel oraz kierownik Studium Języków Obcych, dr Karol Górski, już od wielu lat stanowią zgrany „tandem” naukowy, realizujący nie tylko zajęcia dydaktyczne w WSL, ale także i przedsięwzięcia naukowe, wybiegające poza służbowy schemat.
Najczęściej dr Górski wspomaga pracę prof. Hentschela ze studentami WSL, asystując mu podczas zajęć nie tylko w roli tłumacza, ale także „powiernika” i opiekuna studentów w ramach przedmiotów, prowadzonych przez niemieckojęzycznego wykładowcę WSL. Ścisła współpraca przy realizacji treści programowych musiała doprowadzić siłą rzeczy do powstania wspólnych zainteresowań, również w zakresie logistyki.
Przedmiotem takiego współdziałania są badania naukowe, czego plonem są także wspólne opracowania, artykuły i referaty na konferencje naukowe. Przykładem takiej synergii może być wystąpienie obu wykładowców naszej uczelni na ostatniej, majowej Konferencji Naukowej WSL Forum 2015, podczas której dr Górski w imieniu swego niemieckiego kolegi wygłosił w języku polskim wspólnie opracowany referat na temat rozwiązań „chmurowych” w logistyce. Niemniej współpraca obu pracowników WSL nie ogranicza się tylko do problematyki logistycznej.
Obydwaj panowie toczą bowiem od lat interesujący dyskurs na tematy współczesnych zagadnień dot. stosunków polsko-niemieckich, jak i wspólnej historii polsko-niemieckiego pogranicza. Prof. Hentschel, sam pochodzący rodzinnie z wielkopolsko-śląskiego pogranicza, jest żywo zainteresowany tematyką pamięci historycznej, która stanowi z kolei domenę badawczą dr. Górskiego. Obydwaj pasjonaci szukają interesujących, nieznanych epizodów ze wspólnej, polsko-niemieckiej historii, zgłębiają ich aspekty i poszukują literatury źródłowej zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.
Ostatnim plonem ich dociekań jest opracowanie, nieznanego bliżej kręgom specjalistów, historycznego faktu z czasów Powstania Wielkopolskiego 1918/19, a dotyczącego utworzenia przez niemieckiego pastora na początku 1919 roku w okolicach wielkopolskiego Wolsztyna tzw. Wolnego Państwa Świętnieńskiego (Freistaat Schwenten), które jako wolna, niezależna i neutralna republika została uznana wówczas zarówno przez zachodnich aliantów, jak również przez władze powstańcze.
Ze względu na zupełnie odkrywczy charakter tego opracowania dr Karol Górski został już kolejny raz zaproszony do wygłoszenia referatu w cyklu spotkań w ramach Uniwersytetu III. Wieku, realizowanego już od ponad 20 lat w partnerskiej uczelni WSL, Technische Hochschule Wildau k. Berlina. Tym razem z koleżeńską pomocą jako współautor opracowania pospieszył mu prof. Bernd Hentschel, który w dniu 26 czerwca br. wygłosił w imieniu dr. Górskiego prelekcję pt.: "Republika Świętnieńska jako „Freistaat Schwenten“ w Prowincji Poznańskiej podczas Powstania Wielkopolskiego 1918/19“, kończąc tym wystąpieniem cykl spotkań zaplaniowanych i zrealizowanych w roku akademickim 2014/15.
„Ze względu na moje uczestnictwo w audycie zewnętrznym na uczelni, nie byłem w stanie wygłosić tej prelekcji osobiście. Jestem zatem niezmiernie wdzięczny mojemu szanownemu Koledze, który wystąpił na tym odczycie w moim imieniu. Jestem przekonany, że jako pasjonat tej tematyki zrobił to doskonale i wspaniale reprezentował nie tylko mnie, ale i swoją macierzystą uczelnię, jaką dla Profesora od wielu lat jest Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu" – podsumował wydarzenie dr Karol Górski.