Studenci Wyższej Szkoły Logistyki uczestniczyli w Konferencji Naukowej „Student Maritime Conference”, organizowanej przez Akademię Morską w Gdyni. Przedsięwzięcie odbyło się w dniach 21-22 kwietnia 2010 roku i przyciągnęło do Trójmiasta kilkudziesięciu młodych logistyków z całej Polski.

Wyższą Szkołę Logistyki reprezentowali członkowie Studenckiego Naukowego Koła Logistyki „CorLog”: Mariusz Andrys, Tomasz Cichowski, Adam Patalas i Bartosz Górniak. Poza poznańską ekipą, w Konferencji uczestniczyli również studenci z Katowic, Wrocławia, Szczecina, Krakowa i Warszawy.

Środowe prezentacje zainaugurowali: dr Robert Marek, który przybliżył uczestnikom nowinki technologiczne w transporcie morskim oraz Piotr Trusiewicz, przedstawiciel magazynu „Baltic Transport Journal” z prezentacją „Media branżowe w karierze managera i w promocji firmy na międzynarodowym rynku logistycznym”, przygotowaną w języku angielskim.

Tematyka kolejnych prelekcji związana była z portami hubowymi, a także z niekonwencjonalnymi technologiami wykorzystywanymi w transporcie morskim. Ta ostatnia prezentacja przeprowadzona została przez Celinę Pausert z Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

- Celina przedstawiła nowoczesne rodzaje napędów jednostek pływających. Słuchając jej poczuliśmy się jak na lekcji biologii i fizyki, bo poza logistyką, zagadnienia z tych dwóch dziedzin mocno zdominowały jej wystąpienie – wspomina Tomasz Cichowski, student WSL.

Podczas Konferencji uczestnicy mogli zapoznać się również z zagrożeniami, które mogą się przytrafić na pełnym morzu, wśród nich znaleźć można między innymi: kolizje, ataki terrorystów i piratów, czy pożary statków. Na szczęście, Błażej Zioła i Katarzyna Cegielska z Warszawy, którzy prowadzili tą prelekcję - podsunęli od razu sposoby zapobiegania takim wydarzeniom.

Na zakończenie pierwszego dnia, studenci wypłynęli w całonocny rejs promem StenaLine do Karlskrony w Szwecji. Na pokładzie odbyła się oczywiście impreza integracyjna, a drugiego dnia, na pełnym morzu, podczas rejsu powrotnego do Polski – drugi dzień konferencji.  

Przedstawiciele SNKL „CorLog” wygłosili referat: „Nowe tendencje w budowie statków transportowych”, w którym to zapoznali słuchaczy z trendami rozwoju budownictwa statków pod względem technologicznym i ekologicznym. Natomiast studenci z Politechniki Warszawskiej przybliżyli problemy z jakimi może spotkać się Polska logistyka, by udało się w końcu doprowadzić do uruchomienia dużego terminalu LNG w jednym z Polskich portów.

- Dowiedzieliśmy się jakie funkcje i zadania spełnia taki port w aspekcie transportu gazu płynnego, a także  poznaliśmy plan rozbudowy takiego portu i korzyści z nim związane – dodaje Tomasz Cichowski.


Na zdjęciu uczestnicy Konferencji.

Wróć