Znamy zwycięzców Konkursu na zagospodarowanie dzielnicy Chwaliszewo i koncepcję funkcjonalno-architektoniczną budynku administracyjno-dydaktycznego dla Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Są nimi architekci z krakowskiej firmy Czegeko. Siedmioosobowy zespół, pod kierownictwem Marka Leja zdobył I miejsce i wygrał 30 tysięcy oraz prawo przystąpienia do negocjacji oraz realizacji projektu.

Konkurs ogłoszony został 6 listopada 2009 roku. Organizatorem był Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wspólnie z Wyższą Szkołą Logistyki. Do rywalizacji przystąpiło 7 zespołów architektonicznych z całej Polski, a o tym, który projekt okazał się najlepszy zadecydował dziewięcioosobowy Sąd, złożony z przedstawicieli: Stowarzyszenia Architektów Polskich, Wydziału Urbanistyki i Architektury, Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Wyższej Szkoły Logistyki.

- Cieszy nas, że Konkurs wywołał tak duże zainteresowanie i to nie tylko wśród architektów  z Wielkopolski. Trzecie miejsce zajął projekt zaprojektowany przez Poznaniaków, drugie przez zespół z Warszawy, a pierwsze przez firmę z Krakowa. Czyli w czołówce znaleźli się przedstawiciele trzech, dużych miast – wymienia Andrzej Nowak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury poznańskiego magistratu.

Komisja sędziowska wyróżniła krakowski projekt przede wszystkim ze względu na ogromną świeżość spojrzenia na dzielnicę Chwaliszewo, przy jednoczesnym zachowaniu jej historycznego charakteru.

- Projekt znakomicie wpisuje się w układ urbanistyczny Chwaliszewa. Zachowuje kameralny charakter ulicy Wenecjańskiej oraz jej specyficzny klimat. Spełniając wymogi nawiązania do historycznej zabudowy proponuje współczesną formę: „przestrzenną rzeźbę miejską” wykonaną z jednolitego materiału – białego betonu wykończonego elewacyjnym reliefem – wyjaśnia Ryszard Jurkowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Architektów Polskich i przewodniczący konkursowego Jury. – Do tego doskonale realizuje wszystkie ustalenia programu i spełnia oczekiwania zamawiającego, czyli Wyższej Szkoły Logistyki. W prawidłowy sposób rozwiązuje funkcje budynku. Interesująca jest propozycja otwarcia widokowego holu głównego na Ostrów Tumski i Katedrę oraz powiązanie kładką drugiego poziomu tego holu z ulicą Estkowskiego – dodaje.

Jury doceniło również wysoki poziom wszystkich nadesłanych prac, doskonałe zrozumienie i wpisanie się w historię miasta i zachowanie klimatu zabytkowej dzielnicy.

– O wyborze krakowskiego projektu zadecydował - jak ja to określam - malarski charakter budynku, który z pewnością nie przysłoni, a właśnie podkreśli najcenniejsze wartości Chwaliszewa – zachwala Maria Strzałko, Miejski Konserwator Zabytków.

Zadowolenia nie krył również Rektor Wyższej Szkoły Logistyki, prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski, który przyznał, że dla niego wybór projektu nowego budynku WSL jest szczególnie dużym przeżyciem.

- Jesteśmy jedną z nielicznych uczelni, która nie może przyjąć wszystkich kandydatów na studia ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w salach wykładowych. Teraz to się zmieni. Stworzymy naszym studentom jeszcze lepsze warunki do godnego studiowania – zapewniał Rektor WSL.

Budowa nowego budynku Wyższej Szkoły Logistyki rozpocznie się w ciągu dwóch lat. Jak na razie do 28 lutego, w siedzibie WSL (ul. Estkowskiego 6, 3 piętro) można obejrzeć wszystkie projekty, które wzięły udział w konkursie.

I Miejsce (wygrana: 30 tysięcy złotych, prawo przystąpienia do negocjacji oraz realizacji projektu):
Firma Czegeko Sp.z o.o. (Kraków)
Kierownik zespołu: mgr inż. arch. Marek Leja
Zespół: mgr inż. arch. Piotr Czech, mgr inż. arch. Leszek Kosiba, mgr inż. arch. Piotr Madej, mgr inż. arch. Bartłomiej Pyrzyk, mgr inż. arch. Witold Sienkiel, mgr inż. arch. Adam Domagalski.

II Miejsce (wygrana: 20 tysięcy złotych)
Pracownia Architektoniczna BNS s.c  (Warszawa)
Kieronik zespołu: prof. arch. Witold Benedek
Zespół: arch. Witold Benedek, arch. Krystyna Szypulska, arch. Bożena Staniszewska
Współpraca: arch. Maciej Boguski, arch. Katarzyna Chmiel, arch. Marcin Karbownik.

III Miejsce (wygrana: 10 tysięcy złotych)
Zespół (Poznań): dr inż. arch. Tomasz Jastrząb, mgr inż. arch. Michał Domagalski, mgr inż. arch. Krzysztof Kaczmarek, mgr inż. arch. Małgorzata Mercik, mgr inż. arch. Wojciech Mudrow, mgr inż. arch. Joanna Sztoch-Wysocka, mgr inż. arch. Alina Więcek-Guzińska.

Konkurs rozstrzygał Sąd w składzie:

  1. Ryszard Jurkowski – przedstawiciel SARP – Przewodniczący
  2. Zenon Stępniowski - przedstawiciel SARP – Sędzia Referent
  3. Klemens Mikuła - przedstawiciel SARP – Sędzia
  4. Andrzej Nowak - przedstawiciel Wydziału Urbanistyki i Architektury
  5. Tadeusz Jurga - przedstawiciel Wydziału Urbanistyki i Architektury
  6. Maria Strzałko – przedstawiciel Miejskiego Konserwatora Zabytków
  7. Ireneusz Fechner – przedstawiciel Wyższej Szkoły Logistyki
  8. Krzysztof Kruszona – przedstawiciel Wyższej Szkoły Logistyki
  9. Katarzyna Budzińska – Wydział Urbanistyki i Architektury – sekretarz bez prawa głosu.

Wróć