Firma DACHSER - partner Wyższej Szkoły Logistyki – zdobyła dwie prestiżowe nagrody. Najpierw „Gazeta Finansowa” wyróżniła firmę w kategorii Transport Spedycja Logistyka za „Innowacyjny system informatyczny” w plebiscycie "Najlepsze Produkty Dla Biznesu 2010". Następnie, w Berlinie przyznano jej zwycięstwo w konkursie GreenIT Best Practice AWARD 2010, premiującym koncepcje o potencjale najlepszych praktyk, w kategorii „Wydajne energetycznie systemy IT”. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Firma DACHSER to operator logistyczny z ugruntowaną pozycją na arenie międzynarodowej, oferujący globalne rozwiązania logistyczne.
- Nasz system IT stanowi dla Klientów fundament ich łańcucha dostaw. Im wyższa jest jakość i stabilność danych, tym bardziej efektywny jest przepływ towaru. Cała europejska organizacja jest budowana w oparciu o te same zasady działania i ten sam proces – mówi Grzegorz Lichocik, Prezes Dachser Sp.z o.o. - Integracja całego łańcucha dostaw oparta jest na jednym systemie informatycznym wspierającym operacje transportowe w całej Europie. Dzięki temu raz nadany numer identyfikujący paletę nie jest zmieniany pomimo transportowania jej przez kilka krajów, a informacje o jej statusie są dodawane do tego samego systemu i widoczne dla każdego oddziału. Dachser dzięki homogenicznej sieci informatycznej daje podstawę solidnego systemu do zarządzania, sterowania i kontrolowania łańcuchem dostaw, a dostosowując się do indywidualnych potrzeb Klientów, wykorzystuje również w pełni elastyczność tego systemu. Nasi Klienci mogą efektywniej planować dostawy i procesy produkcyjne, co w rezultacie daje obustronną satysfakcję - wyjaśnia Grzegorz Lichocik, Prezes Dachser Sp.z o.o.
Równie poważnie i odpowiedzialnie co do swoich klientów, firma DACHSER podchodzi także do ochrony środowiska. Jej nowe centrum danych oferuje szereg innowacyjnych funkcji. Na przykład w przypadku pożaru, argonowy system przeciwpożarowy usuwa tlen z powietrza. Nie wywiera to negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto centrum danych schładzane jest do temperatury 24°C, nie zaś do powszechnie stosowanych 20°C, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii o 15%. Do tego w przypadku wysokowydajnych serwerów zastosowano stojaki chłodzone cieczą. Zoptymalizowane pod względem energetycznym centrum danych zostało skonfigurowane w taki sposób, aby uzyskać strefy ciepłego i zimnego powietrza. Konstrukcja składa się z podłogi podniesionej do wysokości 100 cm oraz przewodów wentylacyjnych, co znacząco zwiększa wydajność chłodzenia.
W firmie zaczęto odchodzić również od komputerów osobistych na rzecz systemów Klientów Sieciowych (Network Clients, NCs). W chwili obecnej Dachser posiada około 7000 NCs. Tego typu systemy wykorzystują zaledwie 1/10 energii zużywanej przez typowy komputer osobisty. Pozwala to zaoszczędzić firmie 920 000 kWh energii elektrycznej, a jednocześnie przyczynia się do znacznej redukcji odpadów w postaci zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.
Zastosowanie dwóch wymienników ciepła pozwala na gromadzenie ciepła
odpadowego z centrum danych i wykorzystanie go przy ogrzewaniu budynku
biurowego, wykończonego w 2010 r. W ten sposób uzyskuje się 300 kW, co
stanowi do 50% energii potrzebnej do ogrzania całego budynku. Pozostałe
50% zbierane jest przy użyciu sondy geotermalnej. W rezultacie zyskuje
się roczną oszczędność sięgającą 23 000 Euro w zakresie kosztów
ogrzewania paliwami kopalnymi, a także obniżenie rocznej emisji CO2 o
144 tony.
- Połączenie różnorodnych technik pozwoliło nam na uzyskanie zarówno
korzyści środowiskowych, jak i ekonomicznych na rzecz zrównoważenia –
dodaje Stefan Selbach, dyrektor działu IT firmy Dachser.
Na zdjęciu: Stefan Selbach, dyrektor działu IT firmy Dachser.