O praktykach studenckich rozmawiamy z Magdaleną Jachnik, Dyrektor Oddziału Poznań, Maszoński Logistic Sp. z o.o. Sp. k. oraz z Tatsianą, studentką WSL.
Pytanie o praktykę jest jednym z najczęściej pojawiających się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawcy szukają ludzi wykształconych, ale posiadających odpowiednią wiedzę praktyczną potrzebną do zajęcia danego stanowiska. Dlatego czas na studiach warto wykorzystywać w najbardziej efektywny sposób. Praktyki w czasie studiów są najlepszym źródłem wiedzy o wybranym zawodzie, przyczyniają się do ogólnego obycia w miejscu pracy, a także cennych kontaktów zawodowych na przyszłość. Dlatego warto wybrać odpowiednie miejsce praktyk, w czym studentów WSL wspiera Wirtualne Biuro Karier.
Wyższa Szkoła Logistyki kształci praktycznie, dbając o najwyższy poziom kompetencji i umiejętności absolwentów, dostosowuje programy studiów do wymagań współczesnego rynku pracy. Istotnym elementem kształcenia praktycznego jest program praktyk i staży, które przygotowują studentów do wykonywania zawodu logistyka. Uczelnia aktywnie współpracuje z przedsiębiorstwami, umożliwiając studentom poznanie zadań na różnych stanowiskach pracy oraz zdobycie praktycznej wiedzy.
Firma Maszoński Logistic, specjalizująca się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu i spedycji międzynarodowej na terenie krajów Unii Europejskiej, współpracuje z naszą uczelnią i otwiera swoje drzwi dla studentów w ramach praktyk i staży.
Z tej możliwości skorzystała właśnie Tatsiana, która ukończyła I rok studiów magisterskich na specjalności „Logistyka przedsiębiorstw”, a w maju i czerwcu br. była praktykantką w poznańskim oddziale Maszoński Logistic.
Oddział Maszoński Logistic w Poznaniu jest młodym oddziałem, a Tatsiana była pierwszą jego praktykantką. „Potrzebowaliśmy przede wszystkim osoby, która jest energiczna, otwarta i chętna do działania. Tatsiana wzbudziła mój podziw, ponieważ dzięki swojemu zapałowi, była w stanie pogodzić praktykę u nas ze swoją pracą, studiami i z życiem prywatnym. Chciałabym również podkreślić, że Tatsiana jest jedną z najbardziej aktywnych studentek, o czym mogłam się przekonać na prowadzonych przeze mnie zajęciach w WSL.” – podkreśla Magdalena Jachnik.
Tatsiana trafiła na praktykę dzięki ogłoszeniu na platformie Wirtualnego Biura Karier WSL. Była bardzo zadowolona, że otrzymała od firmy Maszoński Logistic szybką odpowiedź i zaproszenie na rozmowę do poznańskiego biura, po której została przyjęta na praktyki.
Na początku praktyk Tatsiana musiała się wdrożyć – poznać specyfikę działalności, systemy informatyczne oraz klientów firmy. Dowiedziała się również, jak wygląda komunikacja pomiędzy planistą, dyspozytorem i kierowcą. Do zadań Tatsiany należało m.in. zapoznanie się ze specyfiką giełd transportowych, pomoc w obsłudze zleceń transportowych, która wymagała dużo skrupulatności i umiejętności analitycznych. Jak podkreśla sama Tatsiana, te zadania sprawiały jej najwięcej satysfakcji, choć cieszy się bardzo, że mogła poznać całe spektrum działalności firmy. Dla Tatsiany to była pierwsza praca w branży TSL i jak twierdzi, tylko odbywając praktyki można poznać jej specyfikę i utwierdzić się w przekonaniu, że dokonała wyboru odpowiedniego dla siebie kierunku studiów i że będzie chciała po studiach podjąć pracę w podobnej firmie.
„Zaangażowany student ma możliwość podczas 240 godzin praktyk zapoznać się ze specyfiką branży transportowej, przekonać się jaki obszar działalności firmy najbardziej go interesuje, aby ukierunkować swoją ścieżkę kariery. Podczas praktyk student może przyjrzeć się na czym dokładnie polega praca dyspozytora, spedytora oraz opiekuna klienta.” - podkreśla Magdalena Jachnik. „Warto dodać, że praca w firmie transportowej jest pełna wyzwań, a każdy dzień wygląda inaczej. Przychodząc rano do pracy nigdy nie wiemy, co się wydarzy. Trzeba umieć reagować na bieżąco i wyznaczać priorytety oraz wziąć odpowiedzialność za podejmowane działania. W związku z tym, to nie jest praca dla każdego. Dlatego ważne jest odbycie praktyk, aby poznać specyfikę pracy w branży i uzyskać odpowiedź, czy to będzie praca, która odpowiada możliwościom i oczekiwaniom studenta. – wyjaśnia Magdalena Jachnik.
„Poznanie możliwości systemów i narzędzi informatycznych stosowanych w transporcie było dla mnie bardzo ważne. Podczas praktyk dzięki pomocy koleżanek i kolegów mogłam już po krótkim czasie, w dużym zakresie samodzielnie, prowadzić wybrane zlecenia transportowe, właśnie z wykorzystaniem platform branżowych. – dodaje Tatsiana.
Na początku drogi zawodowej nie zawsze otrzymamy wmarzone stanowisko. Ale często zyskamy wiedzę, w jakim zakresie powinniśmy się przeszkolić, korzystając np. z wewnętrznych szkoleń. Takie organizuje dla swoich pracowników Maszoński Logistic. Na kolejnych etapach kariery warto wybrać studia podyplomowe czy szkolenia i kursy specjalistyczne oferowane również przez WSL.
„Branża logistyczna rozwija się bardzo dynamicznie, wdrażane są nowe rozwiązania technologiczne, zmieniają się regulacje prawne oraz każdego dnia pojawiają się nowe wyzwania. W związku z tym bardzo ważne jest stałe podnoszenie kompetencji i transfer wiedzy wewnątrz firmy.” – puentuje Magdalena Jachnik.
Maszoński Logistic cały czas rekrutuje nowych pracowników i przyjmuje na staże i praktyki kolejnych studentów WSL. Życzymy Pani Magdalenie Jachnik dalszego rozwoju oddziału w Poznaniu i dużo satysfakcji.
Pani Tatsianie przekazujemy życzenia wielu sukcesów na drugim roku studiów oraz ciekawej pracy zawodowej w przyszłości.
Oprac. Ilona Kużaj-Aydar