Praktyczne kształcenie w wersji terenowej

Pasy, szyny, zaczepy i maty antypoślizgowe nie mają już tajemnic przed słuchaczami studiów podyplomowych Transport i spedycja. Wyjątkowo praktyczne zajęcia, dotyczące zasad zabezpieczania ładunków poprowadził Holger Lemmer - nadkomisarz Policji w Krajowym Urzędzie Centralnego Wsparcia Służb Policyjnych Nadrenii Północnej-Westfalii.

W sobotę 25 kwietnia, ponad 30 słuchaczy studiów podyplomowych Transport i spedycja wzięło udział w zajęciach terenowych. Połączone siły firm: allsafe JUNGFALK, Kuehne + Nagel i Tolmar oraz zaangażowanie i charyzma nadkomisarza Holgera Lemmera zaowocowały bardzo intensywnym kursem zasad zabezpieczania ładunków w transporcie drogowym.

Szerokie teoretyczne zaplecze – normy i zasady, ale i dane, pochodzące z długoletniego doświadczenia i obserwacji niemieckiego funkcjonariusza, szkolącego kierowców w wielu europejskich krajach były podstawą do dyskutowania i rozważania najistotniejszych kwestii bezpiecznego przewożenia ładunków. Charyzmatyczny i ekspresyjny wykład zamienił się w żywą interakcję ze słuchaczami, którzy aktywnie brali udział w ćwiczeniach i eksperymentach, proponowanych przez prowadzącego. Na własnej skórze mogli wtedy poczuć, jak działają siły i jak pod ich wpływem zachowuje się ładunek.

Obok części stacjonarnej, którą z racji licznych aktywności trudno nazwać teoretyczną, słuchacze brali udział w zajęciach terenowych. Wszystkie formy zabezpieczeń ładunków - ich właściwości i zasady stosowania mogli zobaczyć na żywo, dzięki uprzejmości właściciela i kierowców poznańskiego przedsiębiorstwa transportowego Tolmar. Do dyspozycji słuchaczy i prowadzącego były dwie ciężarówki, „po zęby” wyposażone w systemy firmy allsafe JUNGFALK, która swym patronatem wspiera praktyczne kształcenie na specjalności Transport i spedycja. Holger Lemmer w asyście kierowców, prezentował zarówno te prawidłowe sposoby przewozu towarów, jak i takie, które mogą powodować nie tylko straty, związane z uszkodzeniami towarów, ale także marnotrawienie czasu.

Prawidłowe i skuteczne zabezpieczanie przewożonych ładunków jest istotne nie tylko ze względu na zachowanie towarów w nienaruszonym stanie, ale także na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Korzystnym „skutkiem ubocznym” zajęć było zatem poszerzenie wiedzy i świadomości słuchaczy na temat realnych zagrożeń, którym jako pracownicy czy właściciele firm transportowych mogą zapobiegać.

„Dzięki niesamowitemu zaangażowaniu wszystkich współpracujących podmiotów powstał bardzo wartościowy program zajęć, które na pewno pozostaną na długo w pamięci i mam nadzieję, w praktycznym zastosowaniu słuchaczy – mówi Alicja Gruszczyńska, rzecznik prasowy WSL. Transport i spedycja to szczególny kierunek, nie tylko ze względu na swą popularność. Wielu studentów i słuchaczy rozpoczyna studia z pewnym praktycznym doświadczeniem. Dzięki tego rodzaju zajęciom terenowym, rozmowom ze specjalistami, wymianie doświadczeń, mogą oni poszerzyć i zaktualizować swą wiedzę, i niemal następnego dnia wdrożyć ją w swoim własnym otoczeniu zawodowym.”

Sobotnie zajęcia pt. „Nowe zasady zabezpieczenia ładunków w transporcie drogowym. Stan obecny - tendencje rozwojowe”, zorganizowane przez opiekuna studiów podyplomowych – dra Dariusza Starkowskiego mogły się odbyć dzięki synergii kilku podmiotów.  Praktyczną wiedzą dzielił się Holger Lemmer nadkomisarz Policji w Krajowym Urzędzie Centralnego Wsparcia Służb Policyjnych Nadrenii Północnej-Westfalii, materiały dydaktyczne – całą gamę modeli różnego rodzaju zabezpieczeń dostarczyła Anna Zagrodzka, Country Manager w firmie allsafe JUNKFALK.  Ciężarówki i zaangażowanie kierowców to zasługa właściciela firmy Tolmar, natomiast miejsce spotkania – salę konferencyjną i „plac manewrowy” udostępniła i przygotowała firma Kuehne + Nagel.

Wróć