Wyższa Szkoła Logistyki, największa uczelnia logistyczna w Polsce, zainaugurowała nowy rok akademicki. Dodajmy – jubileuszowy, dwudziesty rok akademicki na naszej Uczelni.
„Mam ogromny zaszczyt po przyjęciu funkcji Rektora największej Uczelni logistycznej w Polsce, inaugurować rok akademicki 2020/2021 w Wyższej Szkole Logistyki. Przyjęcie insygniów Rektora jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu każdej Uczelni – symbolizuje ciągłość, trwałość, i harmonię jej funkcjonowania, ale także łączy kolejne etapy kierowania Uczelnią i legitymizuje działania dalszego jej rozwoju” – tymi słowami dr hab. inż. Bogusław Śliwczyński, profesor WSL, rektor naszej Uczelni, rozpoczął uroczystość inauguracji roku akademickiego.
Tegoroczna inauguracja, w związku z sytuacją epidemiologiczną, odbywała się oczywiście w reżimie sanitarnym i z konieczności wzięło w niej udział niewiele osób. Uroczystość była jednak transmitowana na YouTubie i tam mogli ją śledzić zarówno studenci – zwłaszcza studenci pierwszego roku – jak i pracownicy oraz interesariusze WSL. Film można zobaczyć klikając na link: https://www.youtube.com/playlist?list=PL46-KCcWP7TIbArjPau2sXOM943kGOcIx
„Z pasją i ogromną determinacją będziemy kontynuować rozwój naszej Uczelni na rzecz rozwoju logistyki i zarządzania operacyjnego przedsiębiorstw w Polsce i w międzynarodowych – transgranicznych łańcuchach dostaw. Jako Uczelnia budujemy trwałe fundamenty przyszłości, realizujemy badania naukowe i innowacyjne prace rozwojowe na rzecz logistyki w Polsce, kształcimy studentów na potrzeby gospodarki, a także sprawnego funkcjonowania państwa.
Nasi studenci są poszukiwani zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i instytucje – np. przez logistykę służby zdrowia, logistykę miejską, organizatorów imprez sportowych i masowych, organizacje zagospodarowania odpadów, logistykę policji, czy inspekcję transportu drogowego. Współpracujemy z przedsiębiorstwami oraz centralnymi i regionalnymi instytucjami i urzędami w Polsce i w Europie. Uczestniczymy w światowych i europejskich programach badawczych, współpracujemy w sieciach naukowych z ośrodkami badawczymi i organizacjami branżowymi. To wszystko pozwala przekazać Wam Drodzy Studenci najnowszą wiedzę i doświadczenia z tworzenia innowacyjnych rozwiązań i wdrażania nowoczesnych systemów i technologii – przekonywał rektor Wyższej Szkoły Logistyki, dr hab. inż. Bogusław Śliwczyński, profesor WSL. – Drodzy Studenci, postawiliście w swojej edukacji i rozwoju zawodowym na logistykę w pierwszej i największej Uczelni logistycznej w Polsce i jest to trafny wybór, za który dziękujemy. Oprócz wiedzy i doświadczenia, przekażemy Wam naszą pasję i entuzjazm do ciągłego rozwoju”.
Studenci, którzy rozpoczęli naukę w naszej Uczelni bądź ją kontynuują, podjęli trafną decyzję. Wyższa Szkoła Logistyki jest bowiem jedyną uczelnią wyższą w Polsce, której kierunek Logistyka ma najwyższą ocenę merytoryczną Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
„Odpowiadając na potrzeby gospodarki i przedsiębiorstw, znacząco rozszerzyliśmy w Wyższej Szkole Logistyki zakres kształcenia i rozwoju naukowego poza tradycyjnie przyjęty obszar logistyki. Obecnie nasza specjalizacja obejmuje praktycznie pełen zakres zarządzania przedsiębiorstwem, co stanowi prawie 70% specjalności pracowników przedsiębiorstw – w tym zakres zakupów i zaopatrzenia, sieci dostaw, zapasów, planowania i organizacji produkcji, utrzymania ruchu, intralogistyki, gospodarki materiałowej, magazynowania, dystrybucji, transportu, spedycji, sprzedaży i obsługi klienta, obsługi kompleksowej logistyki w kanałach e-commerce, zarządzania i obsługi obiektów i nieruchomości, zarządzania operacyjnego przedsiębiorstw, controllingu, systemów informatycznych i technologii cyfrowych, a także centrów logistycznych, sieci logistycznych, nowoczesnych modeli biznesowych współpracy w łańcuchu dostaw i wielu innych obszarów funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa” – tłumaczył w inauguracyjnym przemówieniu rektor WSL.
Uczestnicy tegorocznej inauguracji wysłuchali dwóch wykładów. Pierwszy, którego autorami byli dr Michał Grabia, pracownik naukowy WSL oraz Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz Jerzy Garycki z Poczty Polskiej SA, dotyczył identyfikacji przesyłek w cyfrowym środowisku gęstym wielkoskalowych procesów ekspedycyjno-rozdzielczych Poczty Polskiej SA. Autorami drugiego wykładu, zatytułowanego „Inteligentny System Zarządzania Ruchem w Porcie Gdynia” byli dr hab. inż. Bogusław Śliwczyński, profesor WSL, oraz Andrzej Jamry z Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.
W tym roku, zgodnie z wytycznymi władz, Wyższa Szkoła Logistyki stawia przede wszystkim na nauczanie zdalne. Ale jednocześnie jest w pełni przygotowana na przyjęcie studentów w swoje progi. Przygotowana tym lepiej, że gmach Uczelni został odświeżony i wyposażony w nowe urządzenia.
Zgodnie z tradycją uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021 zakończyła się odśpiewaniem „Gaudeamus igitur”, studenckiej pieśni hymnicznej, której korzenie sięgają XIII wieku.