Cenna opinia. Tym cenniejsza, że pada z ust doświadczonego menadżera, szefa największego w Europie Centrum Dystrybucji jednej z największych na świecie firm produkujących akumulatory. Exide Technologies to amerykański koncern o 130-letniej tradycji. Zatrudnia 5 tysięcy pracowników, a tylko w Europie ma dziewięć zakładów produkcyjnych, dwa centra badań i rozwoju (R&D) w Europie i jest obecny w dwudziestu krajach Starego Kontynentu. Z Exide Technologies współpracuje 70% europejskich marek samochodowych, w tym tak legendarne, jak Alfa Romeo, Bentley, Porsche, Land Rover, Jeep, Mercedes, Audi, Volvo… Ten sam wskaźnik, czyli 70%, dotyczy również koncernów produkujących samochody użytkowe.
Opinia Norberta Jaskólskiego jest tym cenniejsza, że dotyczy studenta Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, Damiana Mnicha. Damian jest studentem studiów dualnych i właśnie kończy dziewięciotygodniowy staż w Centrum Dystrybucji Exide Technologies w podpoznańskim Swarzędzu.
- Nieustannie pracujemy nad poprawą efektywności, ale Damian wskazał nam kilka rozwiązań, które mogą poprawić funkcjonowanie magazynu i uczynić pracę zatrudnionych w nim ludzi nie tylko bardziej efektywną, ale również lżejszą. Pracujemy nad ich wdrożeniem – twierdzi Jakub Czajka, kierownik magazynu.
Damian Mnich odbył wcześniej staże między innymi w Pekabeksie i Wrigley.
– Czekałem na staż w Exide z dużą niecierpliwości. Czułem, że ta praca będzie mi odpowiadała i nie zawiodłem się. Wiele się tutaj nauczyłem i mam nadzieję, że wykorzystam to doświadczenie w kolejnych miejscach – tłumaczy Damian Mnich.
Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu współpracuje z Exide Technologies od kilku lat, ale dopiero teraz firma zdecydowała się na staże dla studentów dualnych. Dr Mateusz Wiliński, dyrektor Biura Praktyk i Karier Zawodowych, ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ta współpraca będzie jeszcze bardziej intensywna.
Bo w Centrum Dystrybucji Exide w Swarzędzu naprawdę jest się czego uczyć. Akumulatory Exide wysyłane są stąd do blisko trzydziestu państw, od Hiszpanii, poprzez Norwegię, Finlandię i Rosję aż po Kazachstan. A samo Centrum, rozłożone na 17 tysiącach metrów kwadratowych, z dziesięcioma dokami i 16,5 tysiącami miejsc paletowych też robi wrażenie i jest przykładem zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Ale jak świadczy przykład Damiana Mnicha, studenta Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, nawet te rozwiązania można usprawnić.