Symulacje działań, jakie wykonuje logistyk w rzeczywistym przedsiębiorstwie, podstawowe analizy zapasów i klasyfikacja asortymentu – to tylko niektóre zagadnienia, jakie przyszły technik logistyk musi zgłębić podczas zajęć z przedmiotu „Laboratorium z gospodarki magazynowej”. Teraz będzie mógł to zrobić szybciej, prościej i ciekawiej. Instytut Logistyki i Magazynowania opracował program komputerowy do nauki zarządzania zapasami MonZa Edu. Narzędzie, które nie tylko pozwoli uczniom utrwalić wykładany materiał w praktyce, ale także zrozumieć mechanizmy gospodarki zapasami. Program wdrażany jest już w szkołach średnich i uczelniach. Wyższa Szkoła Logistyki jako pierwsza wprowadziła oprogramowanie MonZa Edu i wykorzystuje je w procesie dydaktycznym.
Praca nad stworzeniem programu trwała kilka lat. Pomysł narodził się pod wpływem sugestii nauczycieli szkół średnich, kształcących w zawodach technik logistyk, którzy prosili o narzędzie pomocne w nauczaniu przedmiotu „laboratorium z gospodarki magazynowej”.
- Aplikacja bez wątpienia usprawnia kształcenie, pokrywając w blisko
pięćdziesięciu procentach zakres materiału. Uczniowie poznają
zarządzanie zapasami w praktyce, a to sprawia, że lekcje stają się
lepsze i ciekawsze – mówi Artur Olejniczak z Instytutu Logistyki i
Magazynowania. - Do aplikacji dołączamy przewodnik dla nauczycieli
zawierający ponad sześćdziesiąt ćwiczeń, pozwalających urozmaicić
lekcje – dodaje.
Program MonZa Edu wyposażony jest w wiele funkcji, umożliwiających
szczegółową analizę danych. Zakres analizy obejmuje klasyfikację
asortymentu oraz analizę zapasów. Uczeń, poznaje analizę ABC
asortymentu według różnych kryteriów, poza tym uczy się klasyfikacji
XYZ, analizy struktury zapasów i analizy wskaźnikowej.
- Obsługa programu nie stwarza żadnych problemów, jest intuicyjna, a układ jest bardzo przejrzysty. Wykonywane analizy pozwalają w sposób bardzo poglądowy omawiać zagadnienia z zakresu gospodarki zapasami i magazynem. Moim zdaniem, pracę z programem może realizować nauczyciel nawet bez szczególnego przygotowania informatycznego – chwali Leszek Jóźwik, nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim, który testował oprogramowanie. - Bardzo cenną pomocą jest zaproponowany przewodnik dla nauczyciela, zawierający część teoretyczną, pozwalającą przypomnieć podstawowe zagadnienia niezbędne do dalszej pracy oraz część praktyczną – dodaje.
Zdanie nauczyciela, potwierdzają uczniowie. - Program MonZa Edu jest przejrzysty, dzięki czemu nie mieliśmy problemu z jego obsługą. Posiada niezbędne funkcje ułatwiające zrozumienie materiału lekcyjnego. Chciałabym, żeby program stał się podstawowym narzędziem edukacyjnym, wykorzystywanym w naszej szkole – mówi Anna Hukaluk z trzeciej klasy Technikum Logistycznego w Międzyrzecu Podlaskim.
Poza uczniami szkół ponadgimnazjalnych, program testowali również studenci Wyższej Szkoły Logistyki. Uczelnia jako pierwsza zakupiła licencje MonZa Edu i teraz studenci WSL pracują na tym programie, podczas zajęć z przedmiotów "Zarządzanie zaopatrzeniem i logistyka dostaw" oraz "Zarządzanie zapasami" na dziennych i zaocznych studiach magisterskich.
- MonZa Edu przeznaczona jest zarówno dla szkół średnich, jak i szkół wyższych – wyjaśnia Jakub Sobótka z Instytutu Logistyki i Magazynowania, jeden z twórców aplikacji, który nie kryje, że umiejętność obsługi programu, będzie z pewnością dużym atutem na rynku pracy. To jedyna tego typu aplikacja na rynku służąca do zarządzania zapasami, więc oczywiste jest, że pracodawca z chęcią zatrudni pracownika, który będzie już przeszkolony w obsłudze programu – zaznacza Jakub Sobótka.
Na zdjęciu: Studenci Wyższej Szkoły Logistyki pracują na programie MonZa Edu, podczas zajęć z przedmiotów "Zarządzanie zaopatrzeniem i logistyka dostaw" oraz "Zarządzanie zapasami" na dziennych i zaocznych studiach magisterskich.