Izabella Łukomska-Pyżalska, prezes Klubu Piłkarskiego WARTA Poznań

VI Ogólnopolska Konferencja „Logistyka w sporcie” zgromadziła ponad 350 uczestników,  Izabella Łukomska-Pyżalska, Marcin Urbaś oraz inne postaci z pierwszych stron gazet – mistrzów, olimpijczyków, sportowców, trenerów i menedżerów, dla których sport to niemal sens życia. W siedzibie WSL rozmawiali oni o logistycznym aspekcie realizowania swoich sportowych pasji. 

Wśród gości nie zabrakło sportowych talentów rodem z Wyższej Szkoły Logistyki. Łączenie studiów i treningu nie jest łatwe, dlatego wysiłki tych najbardziej aktywnych zostały nagrodzone.  Podczas I Gali Sportu WSL nagrody dla najlepszych sportowców WSL odebrali: Tomasz Kaczor – kanadyjkarz, Patrycja Horodyńska – kajakarka, Mateusz Strzelczyk – wioślarz, Marcin Walkowiak – motocyklista, Dawid Deik – bokser, Marcin Majchrzak i Michał Kroma – karatecy, Jakub Mrugalski – motocyklista, Mateusz Michalski – lekkoatleta oraz Bartosz Dobroniecki – reprezentant WSL w bowlingu. Najpopularniejszym wśród akademickiej społeczności WSL został bokser Dawid Deik. Sportowcom zawodowym i amatorom życzymy coraz lepszych wyników i zawsze świetnej formy.

W takiej formie byli z pewnością kibice tłumnie odwiedzający Poznań podczas turnieju EURO 2012.
Ilu ludzi mieści się w poznańskim tramwaju? 300 pasażerów lub 400 irlandzkich kibiców. Tak można podsumować logistyczny sukces EURO 2012 w Poznaniu. O kilkuletnich przygotowaniach, planach i procedurach, dzięki którym możemy dziś z dumą wspominać to wydarzenie opowiadał uczestnikom VI konferencji „Logistyka w sporcie” Zbigniew Talarczyk, zastępca dyrektora Biura EURO 2012. Pięć lat wytężonej pracy setek ludzi to ogromna inwestycja, która już przynosi Poznaniowi zyski – te materialne, ale i te wizerunkowe.  Nie byłoby to możliwe, gdyby nie perfekcyjna organizacja, opierająca się na unikalnym na skalę kraju zarządzaniu projektowym, przygotowanym specjalnie na potrzeby EURO 2012.

Miasto bardzo się zmieniło, rozwinęło i zmodernizowało. Pamiątką po EURO są kilometry dróg, tras tramwajowych, nowe autobusy i tramwaje i wiele innych użytecznych obiektów. Każdy kibic, mieszkaniec Poznania jest z pewnością dumny z tego, jak jego miasto rozkwitło na ten miesiąc piłkarskich zmagań – mówił Norbert Napieraj, Radny Miasta Poznania.

O tym, jak rozkwitł 100-letni Klub Piłkarski WARTA Poznań, opowiadała jego prezes Izabella Łukomska-Pyżalska. Nietypowe porównanie klubu do autobusu zobrazowało jakim ogromnym wysiłkiem jest reaktywowanie najlepszych piłkarskich tradycji. Dziś, klub jest już logistycznie gotowy na Ekstraklasę. Jak mówi Pani Prezes – na PR-ową bombę, jaką niewątpliwie jest, składa się unikalne połączenie Playboya i piłki nożnej. Układankę dopełnia perfekcyjne planowanie procesów logistycznych. Obecność Izabelli Łukomskiej-Pyżalskiej skrzętnie wykorzystali uczestnicy konferencji. Pani prezes odpowiadała na liczne pytania uczniów, studentów i pracowników WSL, przyciągała łowców autografów oraz fotoreporterskie aparaty.

W Wyższej Szkole Logistyki odkrywano też sporty niszowe. Utlimate Frisbee to dyscyplina uniwersalna i przyjemna, choć  wciąż mało popularna. Karolina Wojtaszek i Magdalena Szwed z mistrzowskiej drużyny Furious Goats zarażały swą pasją. Frisbee to gra zgodna z sumieniem, nie ma tu sędziów i zawiłych zasad. To czysta przyjemność – mówią zawodniczki. Już w przyszłym roku dziewczyny zmierzą się z prawdziwym logistycznym wyzwaniem, organizując  międzynarodowy turniej Ultimate Frisbee w Opalenicy.

Gra we frisbee wymaga dobrej kondycji, zwinności, szybkości. Siłą, wytrzymałością i techniką popisywali się zawodnicy narodowej kadry Kick-boxingu. O drodze do kariery w tym sporcie opowiadał trener polskiej kadry – Radosław Laskowski, a walczyli jego podopieczni, mistrzowie - Piotr Odważny i Damian Ławniczak.

Wszechstronnej sprawności i  świetnej organizacji każdej sfery życia wymaga kariera lekkoatletyczna. Nie każdy zostanie Marcinem Urbasiem, ale to od niego można się tej organizacji uczyć. W Wyższej Szkole Logistyki najlepszy polski sprinter mówił o swoich doświadczeniach, o trudnościach, jakich przysparza organizacja sprinterskich zawodów. Bez dobrej logistyki, nawet najprostsza komunikacja z hotelu na lotnisko staje się wyzwaniem – mówi Marcin Urbaś.

Codziennym wyzwaniem bywa nawet podniesienie się z łóżka – mówi Marta Makowiecka, trenerka personalna z Fabryki Formy. Antidotum na wszelkie dolegliwości jest według pani Marty trening funkcjonalny. To sztuka prawidłowego poruszania się, wykonywania prostych ćwiczeń, systematycznego wzmacniania mięsni i poprawiania samopoczucia. Po krótkiej wspólnej rozgrzewce, ćwiczenia proponowane przez Martę Makowiecką wykonywali nasi goście oraz Rzecznik Prasowy WSL, mgr Wojciech Zalewski.

W VI Ogólnopolskiej Konferencji „Logistyka w sporcie” uczestniczyli:

  • Studenci Wyższej Szkoły Logistyki,
  • Rektor WSL, prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski dr h.c.,
  • Kanclerz WSL, doc. dr inż. Ireneusz Fechner,
  • Dziekan WSL, dr inż. Marek Matulewski,
  • Prezes AZS WSL, dr hab. Ryszard Świekatowski,
  • Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania – dr Ewa Bąk,
  • Prezes Wielkopolskiego Instytutu Jakości – Ryszard Ciesielski -,
  • oraz uczniowie z
    • Zespołu Szkół nr 3 z Szamotuł,
    • Zespołu Szkół z Mosiny, 
    • Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 z  Poznania,
    • Zespołu Szkół z Opalenicy,
    • Zespołu Szkół Zawodowych z Wolsztyna,
    • Zespołu Szkół Spożywczych z Bydgoszczy,
    • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Krotoszyna,
    • Zespołu Szkół nr 3 ze Szczecina,
    • Zespołu Szkół z Teresina.

Cykl „Logmeeting – Spotkania i warsztaty w WSL” to wyjątkowa okazja dla młodzieży szkół średnich i studentów na pozyskanie wiedzy bezpośrednio od praktyków, specjalistów, ludzi nauki, którzy w różnych dziedzinach swojej działalności wykorzystują logistykę.

W 2007 roku po raz pierwszy w Wyższej Szkole Logistyki odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Logistyka w sporcie”. Popularność, z jaką spotkał się ten temat spowodowała, że rozmowy o  nierozerwalnym związku logistyki ze sportem stały się już coroczną tradycją.

Wróć