W naszej branży jedyną pewną rzeczą jest zmiana, którą czasem żartobliwie nazywamy stałozmiennością. Logistyka jest bardzo zróżnicowaną branżą, która przynosi wciąż nowe wyzwania i z tego powodu jest intrygująca - mówi dr Mateusz Wiliński z Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

Rozmowa z dr Mateuszem Wilińskim, dyrektorem Biura Praktyk i Karier Zawodowych Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

 

Logistyka, co to takiego? Pojęcie niby powszechnie znane, ale chyba bardziej pojemne niż się powszechnie wydaje...

Dr Mateusz Wiliński: Doprecyzujmy: logistyka to planowanie, realizowanie i kontrolowanie sprawnego i efektywnego procesu przepływu dóbr (np. surowców, półproduktów, podzespołów czy wyrobów gotowych), usług, osób i informacji z jednego miejsca do drugiego, tak aby spełnić wymagania klienta Innymi słowy, logistyka zajmuje się optymalizacją przepływów. Oczywiście to jedna z możliwych definicji. Logistyka planuje nie tylko dostawy podzespołów na linie produkcyjne, materiałów i narzędzi na budowy czy do fabryk, ale też realizację przesyłek kurierskich czy projektuje sieć połączeń komunikacji publicznej, co bardziej przemawia do wyobraźni indywidualnego konsumenta.

 

A czym w praktyce zajmują się studenci i absolwenci WSL?

Odpowiedź z jednej strony jest łatwa, z drugiej jednak przedstawienie różnych miejsc pracy naszych studentów i absolwentów nie jest możliwe w ramach naszej rozmowy. Ale sięgnijmy po przykład z ostatnich dni: odwiedził mnie nasz absolwent, który pracuje w firmie produkującej i wynajmującej rusztowania używane na placach budów. Jest odpowiedzialny w wielkopolskim oddziale Peri za administrowanie tym sprzętem i zagwarantowanie jego sprawnego przepływu między bazą a poszczególnymi lokalizacjami. Sprawnego, bo ewentualne przestoje to poważne koszty dla inwestora. A logistycy z Pekabexu dbają o odpowiednie zaopatrzenie linii produkcyjnych w surowce i przewóz ogromnych, jak mówi się w transporcie ponadgabarytowych, elementów tworzących konstrukcje hal, mostów, czy stadionów. Logistyk dba też o to, żeby do sklepów, małych i dużych, trafiał potrzebny tam towar. Kanapki z Żabki można kupić dzięki odpowiedniemu planowaniu dostaw. Fresh Logistics z kolei obsługuje producentów żywności, która musi być przechowywana i transportowana w szczególnych warunkach - w kontrolowanej temperaturze. W obu tych firmach pracują nasi stażyści. A skoro wcześniej wspomniane były usługi kurierskie, transport publiczny i przemysł, to wskazać można takie organizacje jak DHL czy GLS, gdzie nasi absolwenci zajmują wiele stanowisk kierowniczych, poznańskie MPK, czy Mahle Behr z Ostrowa Wielkopolskiego, Volkswagen Group Polska, Imperial Logistics, czy CAT LC. Oczywiście firm, z którymi nasza uczelnia stale i systematycznie współpracuje jest znacznie więcej.

 

To raczej praca dla tych, co lubię korporacje...

Niekoniecznie. Ten zawód można wykonywać zarówno w dużych miastach, jak i w małych. Można pracować w korporacjach, w gronie naszych partnerów są między innymi Dachser, Geis, Kuehne + Nagel i

Grupa Raben, ale też rozwijać swój własny biznes logistyczny np. prowadzić firmę transportową, czy kurierską, albo własny magazyn, czy wypożyczalnię aut lub lawet, jak robi to jeden z naszych absolwentów. Mamy też studenta, który prowadzi produkcję nasienną. Wydawałoby się to dalekie od logistyki, ale on zdecydował się na studia logistyczne, bo na swoim podstawowym biznesie już się zna, a chce, aby poprzez lepszą organizację jeszcze bardziej usprawnić zarówno produkcję, jak i dostawy. Oczywiście nasi studenci i absolwenci pracują w firmach rodzinnych, warto wskazać tu choćby poznański Transkap. Uczelnia prowadzi też udaną współpracę z Wielkopolską Izbą Przemysłowo-Handlową, skupiającą małe i średnie przedsiębiorstwa.

 

Jaki jest rynek pracy w tej branży?

W Polsce ta branża bardzo dobrze się rozwija. Polskie firmy transportowe realizują już 30 proc. wszystkich przewozów w Europie! To imponujący wynik, ale wymaga wytężonej pracy wielu spedytorów, dyspozytorów, działów sprzedaży i obsługi klienta.

Z drugiej strony wiele firm logistycznych, transportowych , magazynowych i produkcyjnych decyduje się na lokowanie w Polsce swoich struktur, na przykład centrów dystrybucji i magazynowania dla całego regionu. Tu przykładem może być firma Exide, która ma w Swarzędzu swoje centrum dystrybucji na całą Europę.

 

A ile zarabia logistyk?

Branża logistyczna oferuje dobre wynagrodzenia, średnio – według najnowszego raportu firmy Hays, jest to 9 tys. zł brutto. Ale istotna jest nie tylko wysokość pensji, ale także pewność znalezienia pracy. Absolwent WSL, to też informacja z badań, znajdował pracę w ciągu miesiąca. A warto powiedzieć, że dotyczy to roku 2018, gdy rynek pracy w Polsce był znacznie trudniejszy niż obecnie.

 

Mówi się, że w Polsce jest teraz rynek pracownika. Rozumiem, że dotyczy to również logistyki?

Oczywiście, w Wielkopolsce sytuacja jest szczególnie komfortowa, bo jest tu dużo firm transportowych i logistycznych. Badania pokazują też, że absolwent WSL nie szuka pracy dłużej niż miesiąc. Na dodatek ta branża, jak chyba żadna inna, nadąża za światowymi trendami, unowocześnia się i automatyzuje, więc nieustannie poszukuje specjalistów. W celu zapewnienia dostępu do wiedzy o najnowszych rozwiązaniach, WSL współpracuje z dostawcami sprzętu i software’u logistycznego, choćby z PROMAG, Still, Transics, czy Nova Tracking.

Biznes szuka pracowników, ale muszą to być fachowcy, dobrze przygotowani do pracy, znający najnowocześniejsze rozwiązania i technologie. Pracodawcy kuszą naszych absolwentów nie tylko wysokimi pensjami, ale również różnymi benefitami, w tym opieką medyczną i pakietami sportowymi, a także możliwością stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.

 

A jak kandydat powinien przekonać do siebie pracodawcę?

Wyższa Szkoła Logistyki bardzo intensywnie współpracuje z firmami, ich przedstawiciele konsultują programy nauczania, wielu menadżerów prowadzi zajęcia ze studentami. A ci odbywają w firmach staże i praktyki, dzięki czemu szukając pracy mają spory handicap. Po pierwsze, mają doświadczenie, po drugie, z reguły znają firmy, w których chcą podjąć pracę. Po trzecie, znają menadżerów tych firm. To oczywiście nie wszystko, bo Biuro Praktyk i Karier Zawodowych Wyższej Szkoły Logistyki profesjonalnie wspiera studentów zarówno w planowaniu kariery, jak i przygotowaniu się do rekrutacji.

 

Co jest intrygujące w zawodzie?

Tak jak już wspomniałem, w naszej branży jedyną pewną rzeczą jest zmiana. Jest to praca stawiająca wciąż nowe wyzwania i już choćby z tego powodu jest intrygująca. Logistyka to branża, który zatrudnia ludzi o różnych profilach zawodowych - i introwertyków, którzy lubią pracować z danymi i ekstrawertyków, lubiących działać w zespole, fanów pracy pod presją czasu i preferujących rozłożoną w dłuższym czasie realizację zadań.

Jest to też praca w międzynarodowym środowisku, a co za tym idzie otwierająca przed absolwentami WSL możliwość zrobienia kariery również poza Polską. Wielu naszych absolwentów pracuje w Europie Zachodniej. Spektakularną karierę robi jeden z absolwentów ostatniej edycji studiów MBA z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw, który został dyrektorem centrum logistycznego MW E-commerce Fulfillment w Słubicach i pracuje ramię w ramię ze specjalistami pochodzącymi z Azji. Dlatego na WSL przywiązujemy dużą wagę do nauki języków obcych, zwłaszcza angielskiego, bo znajomość języków obcych w tej pracy niezbędna. Jeszcze jeden przykład ciekawej pracy dla absolwentów WSL – kilka dni temu rozmawiałem z jednym z absolwentów, który pływa jako maritime contractor i z ramienia brytyjskiej firmy zajmuje się ochroną statków pływających po Zatoce Perskie i Oceanie Indyjskim przed piratami, czającymi się na tankowce z ropą naftową i kontenerowce. To były wojskowy po trzech turach w Afganistanie i kilku misjach pokojowych. Studia MBA ukończył też u nas prawnik z Niemiec, który prowadzi praktykę adwokacką i zajmuje się prawem regulującym działalność logistyczną, a także Francuz, obecnie dyrektor w Bonduelle w Brazylii.

 

A czym zajmuje się biuro karier, którego jest Pan szefem?

Nasze Biuro jest sztabem koordynacyjnym współpracę WSL z biznesem. Wspieramy też upraktycznienie dydaktyki, czyli zapraszamy praktyków do uczelni, organizujemy krajowe i zagraniczne wyjazdy studyjne, czyli odwiedzamy wraz ze studentami praktyków. Pozyskujemy oferty praktyk, staży i zatrudnienia, współorganizujemy konkursy dla studentów, choćby z Ekol Logistics, którego zwycięzcy odwiedzają znajdującą się w Stambule centralę firmy, czy konkurs GS1, w którym laureat uzyskuje wysoką nagrodę pieniężną.

 

Wspieracie też nauczycieli...

Czternastoletnią tradycję ma Forum Nauczycielskie WSL, czyli coroczne spotkanie nauczycieli zawodów logistycznych z kadrą naukowo-dydaktyczną naszej uczelni. Forum służy podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli oraz wymianie doświadczeń, jest też dla nauczycieli okazją do udziału w warsztatach prowadzonych przez menadżerów z największych firm logistycznych w Polsce. Gościem specjalnym ostatniego forum był generał Roman Polko, były dowódca wojskowej jednostki specjalnej GROM, który wygłosił wykład o przywództwie.

Wyższa Szkoła Logistyki umożliwia również nauczycielom podnoszenie swoich kwalifikacji przy pomocy Logistycznej Platformy Badawczej, służącej organizacji paneli dyskusyjnych między nauczycielami, a przedstawicielami firm logistycznych.

Od 2010 r prowadzimy też program Wirtualne Laboratoria, z którego dzisiaj korzysta już ponad sto szkół z całej Polski. To innowacyjna metoda kształcenia z wykorzystaniem zaawansowanych technologii informacyjno-komunikacyjnych w prowadzeniu laboratoriów zawodowych w szkołach średnich. W ten sposób nauczyciele i uczniowie mają dostęp do stosowanego w firmach oprogramowania, służącego do zarządzania przedsiębiorstwem logistycznym.

 

Czemu służy tak ścisła współpraca ze szkołami średnimi?

Podnoszeniu kwalifikacji zawodowych nauczycieli przedmiotów logistycznych, ale także zwiększaniu zainteresowania uczniów najnowocześniejszymi rozwiązaniami w dziedzinie logistyki i spedycji. Doceniła to Polska Komisja Akredytacyjna – niezależny organ prowadzący audyt merytorycznej działalności wyższych uczelni w Polsce – i przyznała kierunkowi Logistyka prowadzonemu przez WSL najwyższą ocenę. Jesteśmy jedyną wyższą szkołą w Polsce, która posiada taką ocenę na kierunku logistyka.

Wróć

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Ustawienia