Partner WSL podsumował trzeci kwartał 2013 roku - wskazówka barometru transportowego TimoCom pokazuje dalszy wzrost udziału frachtów.
Dla sektora Transportu i Logistyki trzeci kwartał jest zazwyczaj pełen obaw. Lipiec, sierpień i wrzesień nie mają wprawdzie wielu świątecznych dni, są to jednak miesiące wakacyjne. Mimo tych dość niesprzyjających warunków, udział frachtów ukształtował się w tym roku na poziomie 52%, czyli o całe 5 punktów procentowych wyżej niż w ubiegłym roku.
Ze stosunkiem frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych wynoszącym 52:48 dla relacji wszystkie kraje/wszystkie kraje, drugi raz z rzędu wskazówka barometru transportowego TimoCom pokazała w tym kwartale pozytywny trend. Branża transportowa musiała czekać na taką sytuację dokładnie półtora roku. Ostatni raz, kiedy dwa następujące po sobie kwartały przyniosły wzrost frachtów, miał miejsce w 2011 roku. Tym samym barometr transportowy TimoCom potwierdził to, na co wskazywały wyniki licznych badań: nadchodzi dalszy wzrost!
Pozytywny
nastrój rozprzestrzenia się
Analizowany kwartał rozpoczął się już optymistycznie. Lipiec
skorzystał z wartości poprzedniego miesiąca (50:50 w czerwcu) i stosunek
frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych pozostał prawie na tym samym
poziomie 48:52. "Już na tym wczesnym etapie było widać, że udział frachtów
w 3 kwartale znajduje się blisko wartości z 2011 roku", mówi Marcel Frings,
Chief Representative firmy TimoCom, "Pozytywny nastrój utrzymywał się
także w sierpniu, a letni kryzys, jeśli w ogóle można go tak nazwać, był w tym
roku jedynie lekkim spadkiem."
Czas wakacji i urlopów był rzeczywiście bardziej pracowity, niż w ubiegłym roku. W konsekwencji "mały spadek", który nastąpił w sierpniu, spowodował zmianę zaledwie o jeden punkt procentowy na korzyść przestrzeni ładunkowych i pozwolił zakończyć miesiąc stosunkiem frachtów do wolnych pojazdów na poziomie 47:53. Można też było zaobserwować pierwsze zwiastuny trendu, który miał nastąpić we wrześniu.
Ferie szkolne w krajach europejskich właśnie zbliżały się ku końcowi, kiedy wskazówka barometru transportowego TimoCom silnie odchyliła się w prawo. Biznes znowu się rozkręcił, jednak w tym roku w obiegu było znacznie więcej towarów niż rok wcześniej. Barometr transportowy zanotował równie silny wzrost jak w najlepszych okresów gospodarczych 2008 i 2009 roku. Całe 12 punktów procentowych pozytywnie wpłynęło na udział frachtów i ostatecznie doprowadziło we wrześniu do poziomu, w którym stosunek frachtów do wolnych przestrzeni wynosił 59:41.
Taki wynik zapowiada bogaty w ładunki koniec roku. Również Frings widzi to w ten sposób: „Jeśli trend ostatnich miesięcy nadal się utrzyma, to zapotrzebowanie na przestrzenie ładunkowe będzie ogromne. Obecnie zmierzamy od stabilnego do zwiększonego natężenia ładunków w 4 kwartale.“
Również przed Bożym Narodzeniem branża transportowa i logistyczna może mieć nadzieję na wzmożony transport towarów. Poprzez rozwój ilości transportów mogą wreszcie odczuwalnie wzrosnąć ceny frachtów.
Bardziej
korzystna sytuacja w Polsce
Polscy klienci TimoCom zgłosili w 3. kwartale br. ponad 3%
więcej ładunków niż rok wcześniej. To bardzo dobry sygnał, świadczący o powolnej
poprawie kondycji branży transportowej i logistycznej. Również na relacjach
importowych i eksportowych związanych z Polską zanotowano wzrost ilości
ładunków. Przewoźnicy zgłaszali zapotrzebowanie głównie na frachty w kierunku
Niemiec (27%), a także na relacjach krajowych oraz do Belgii i Holandii. Jeżeli
chodzi o ładunki powrotne, to najczęściej pojawiały się zapytania o towary z
Niemiec (47%), Francji i Włoch. Polskie
firmy, nadające ładunki, wystawiały głównie oferty na relacjach krajowych oraz
do/z Niemiec. Poprawa sytuacji na europejskim rynku transportowym powoli
zaczyna być odczuwalna również w naszym kraju. Dlatego też cieszą pozytywne
przewidywania na kolejne tygodnie.
Firma TimoCom Soft- und Hardware GmbH została założona w 1997 i jest dostawcą oprogramowania dla wszystkich przedsiębiorstw zaangażowanych w transport. W przeciągu kliku lat od startu TimoCom rozwinął się w średniej wielkości przedsiębiorstwo. Razem z dużą grupą międzynarodowych pracowników TimoCom oferuje trzy europejskie platformy zleceń: będącą liderem w Europie giełdę ofert transportowych TC Truck&Cargo®, platformę online do przetargów na transport – TC eBid®, a także giełdę powierzchni magazynowych. Portfolio produktów firmy zostało uzupełnione o TC eMap® - moduł kalkulacyjny tras wzbogacony o funkcję monitorowania pojazdów.
W giełdzie ofert transportowych TC Truck&Cargo® znajdują się zarówno oferty frachtów jak i wolnych przestrzeni ładunkowych w całej Europie. TC eBid® pomaga załadowcom z sektora przemysłowego i handlowego oraz spedytorom przy zarządzaniu przetargami i ułatwia przebieg procesów biznesowych pomiędzy nimi a usługodawcami transportowymi. Europejska giełda powierzchni magazynowych umożliwia przedsiębiorstwom dostęp nawet do 30.000 ofert powierzchni magazynowych i logistycznych w 40 krajach Europy. Z modułem kalkulacyjnym tras TC eMap® wszystkie powszechnie stosowane systemy GPS będą połączone na jednej platformie. Równocześnie możliwe jest obliczenie kosztów transportu i wyświetlenie trasy na mapie.