Dostać dobrą pracę wcale nie jest łatwo, dlatego absolwenci szkół ponadgimnazjalnych muszą być coraz lepiej wykształceni. Kluczem do sukcesu są praktyczne umiejętności, które do tej pory można było zdobyć przede wszystkim podczas obowiązkowych praktyk. Dzięki Wirtualnym Laboratoriom Logistyczno-Spedycyjnym i Magazynowym, czas spędzony na lekcji w szkole może być równie produktywny. Praktyczne ćwiczenia w systemie biznesowym wdrażają uczniów w zadania realizowane na co dzień w firmach. Wszystko zgodnie z nową podstawą programową dla zawodu technik logistyk, która będzie obowiązywać od września.
Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu we współpracy z firmą L-Systems opracowała nowoczesne i innowacyjne narzędzie kształcenia w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych. Do tej pory Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe testowało w całej Polsce 49. Od września do końca listopada każda szkoła w Polsce może skorzystać z całkowicie bezpłatnego okresu próbnego i poznać zasady pracy z systemem. Warunkiem jest posiadanie pracowni komputerowej z dostępem do Internetu o szybkości łącza nie mniejszej niż 2MB/s. Nie ma więc bariery sprzętowej, ponieważ większość szkół posiada już takie wyposażenie.
W ramach okresu próbnego szkoły dostaną za darmo m.in. 30 kompletów skryptów dla uczniów, podręczniki dla nauczycieli i inne pomoce dydaktyczne oraz otrzymają odpowiednie wsparcie merytoryczne. Dzięki temu zagwarantują swoim uczniom lepsze perspektywy na rynku pracy. „Rozwiązania takie jak Wirtualne Laboratoria są potrzebne, gdyż pozwalają kształcić specjalistów dobrze przygotowanych do pracy w zawodzie. Nie chodzi o to, żeby posługiwać się konkretnym systemem, bo każda firma wykorzystuje inne oprogramowanie. Kluczem do sukcesu jest znajomość podstawowych zasad i mechanizmów funkcjonowania firmy. Tacy pracownicy na pewno znajdą dobrą posadę, bo są poszukiwani przez pracodawców.” – stwierdza Maciej Mazij, Product & HR Manager w firmie Pacon.
Z badań przeprowadzonych w ramach projektu wynika, że uczniowie dzięki nauce w Wirtualnych Laboratoriach lepiej rozumieją przerabiany materiał i szybciej uczą się go wykorzystywać w praktyce. Dzięki temu przed absolwentami otwierają się nowe możliwości – zarówno w zakresie kontynuowania edukacji na studiach wyższych jak i podczas poszukiwania dobrej pracy. „Dostęp do Wirtualnych Laboratoriów to nie tylko ćwiczenia w systemie używanym na co dzień w firmach, ale również komplet gotowych materiałów dydaktycznych i program nauczania zgodny z nową podstawą programową.” – mówi Paweł Fajfer, kierownik projektu. Jest to tym bardziej istotne, że od przyszłego roku szkolnego zacznie obowiązywać nowa podstawa programowa, która nakłada na szkoły obowiązek praktycznego kształcenia. Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe są jednym z nielicznych narzędzi, które pozwalają wywiązać się z tych obowiązków zarówno przy programie modułowym jak i przedmiotowym.
Wirtualne Laboratoria to pomysł na kształcenie ponadgimnazjalne z ogromnym potencjałem. W taki sam sposób, jak ćwiczenia w systemie Epicor iScala dla logistyków, można opracować w oparciu o inne systemy biznesowe materiały dla księgowych, kadrowych czy grafików. Więcej informacji na temat Wirtualnych Laboratoriów można znaleźć na stronie projektu pod adresem www.laboratoria.wsl.com.pl. W zakładce „dołącz do nas” można też zgłosić chęć korzystania z Wirtualnych Laboratoriów Logistyczno-Spedycyjnych i Magazynowych, a w zakładce „kontakt” zadać dodatkowe pytania.
Ideę Wirtualnych Laboratoriów popierają Ambasadorowie Projektu - Lug Light Factory Sp. z o.o., PACON Drukarnia i Producent Opakowań Mazij Sp. j., El-Cab Sp. z o.o., Adecco Poland Sp. z o.o. oraz czasopismo Polski Przemysł.
Dodatkowe informacje:
Monika Bogdał
Koordynator ds. upowszechniania informacji o innowacji i
włączania jej do głównego nurtu polityki oświatowej projektu „Wirtualne laboratoria
– sukces innowacji”. Numer projektu: WND-POKL.03.03.04-00-010/10
Wyższa Szkoła Logistyki
ul. Estkowskiego 6
61-755 Poznań
tel. 503 185 408
fax. 061 850 47 75
monika.bogdal@wsl.com.pl