W piątek 26 marca 2010 roku w Zespołe Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się  II Konferencja Logistyczna pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Wyższą Szkołę Logistyki reprezentowali: kanclerz doc. dr inż. Ireneusz Fechner oraz rzecznik prasowy mgr Wojciech Zalewski.

Tematem tegorocznej Konferencji była „Ekologistyka – działania proekologiczne podejmowane podczas realizacji procesów logistycznych”. Koordynatorem działań związanych z przygotowaniem Konferencji był Piotr Kruk, nauczyciel przedmiotów logistycznych w ZSM. Konferencję rozpoczęła od powitania gości Janina Grzecznowska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych. Po słowach powitania nastąpiło uroczyste otwarcie konferencji, którego dokonał Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Tadeusz Jędrzejczak.

Pierwszy z prelegentów Ireneusz Fechner, Kanclerz WSL w Poznaniu, przedstawił referat „Czym jest ekologistyka?”, który wprowadził uczestników w temat Konferencji. Słuchacze z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu. Następnie do uczestników Konferencji swoje słowa skierował za pomocą elektronicznych mediów prof. Bogusław Liberadzki, który  nie mógł przybyć osobiście na spotkanie.  Profesor Liberadzki, eurodeputowany, mówił o ekologistyce, a na koniec wystąpienia gorąco pozdrowił uczestników Konferencji.

Kolejnym z prelegentów był dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp. Marek Wróblewski, który przybliżył działalność swojej firmy, zwracając uwagę na aspekty ekologiczne w procesach realizowanych przez ZOU. Aspekty zarządzania infrastrukturą logistyczną miasta omówił Krzysztof Witkowski , Prodziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego i wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim. Katarzyna Chmiel dyrektor Biura Samorządu Województwa Lubuskiego z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim opowiedziała o możliwości wykorzystania i sposobie pozyskania środków finansowych z Unii Europejskiej przeznaczonych na działania ekologiczne.

Kolejnym prelegentem był Jerzy Zientkowski z Raben Group Polska z Gądek pod Poznaniem. Pan Jerzy swoim wystąpieniem, które było w momentach bardzo zaskakujące,  wzbudził ogromne zainteresowanie mówiąc o możliwościach ochrony środowiska. Pan Zientkowski uświadomił  jak wiele możemy zrobić dla ekologii jako użytkownicy sprzętu elektronicznego codziennego użytku. Po prezentacji firmy Raben wystąpił Peter Krommweh, dyrektor Szkoły Handlowej w Duisburgu, który przedstawił system kształcenia niemieckich logistyków w tamtejszych szkołach średnich. Uwagę uczestników przyciągnął dualnym programem nauki, który uwzględnia teorię oraz praktykę, a każdy uczeń ma zagwarantowaną prace po ukończeniu szkoły. Tym sposobem konferencja skierowała się nieco w stronę tematów edukacyjnych, które w odniesieniu do Polski rozwinął Wojciech Zalewski, dyrektor administracyjny i rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Zapoznał on przybyłych gości z różnymi formami współpracy uczelni z Poznania ze szkołami ponadgimnazjalnymi z całej Polski. Pośród tych szkół Pan Zalewski wymienił Zespół Szkół Mechanicznych z Gorzowa, kierując kilka ciepłych słów dotyczących współprac.

Ostatnim punktem Konferencji było podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Drugie życie elektrośmieci”. W akcji tej Zespołe Szkół Mechanicznych z Gorzowa Wielkopolskiego zebrała największą ilość elektrośmieci w skali kraju. Nagrody uczestnikom akcji wręczyła Edyta Wyborska przedstawiciel Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Pani Wyborska podkreśliła w swoim wystąpieniu, że uczniowie Mechanika od wielu lat uczestniczą w akcji sprzątania świata, dając wspaniały do naśladowania przykład innym szkołom.

Pośród zaproszonych gości obecni byli Tadeusz Jędrzejczak Prezydent Gorzowa Wlkp., Grażyna Wojciechowska wiceprzewodnicząca Rady Miasta,  Stefan Sejwa Radny Rady Miasta Gorzowa Wlkp., Ireneusz Fechner Kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, Wojciech Zalewski dyrektor administracyjny i rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, Maria Wojtowicz Dziekan Wyższej Szkoły Biznesu  w Gorzowie Wlkp., Krzysztof Witkowski Prodziekan Uniwersytetu Zielonogórskiego, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wlkp., Katarzyna Chmiel   dyrektor Biura Samorządu Województwa Lubuskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp., Sylwia Czapla przedstawiciel Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., Marek Wróblewski dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp, Peter Krommweh dyrektor Szkoły Handlowej w Duisburgu wraz z delegacją, Edyta Wyborska przedstawiciel Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., Jerzy Zientkowski przedstawiciel Raben Group – Polska, Roman Mizerny prezes ZREMB Holding SA. W Konferencji wzięły udział delegacje ze szkół ponadgimnazjalnych z: Kostrzyna nad Odrą, Sulechowa, Świebodzina, Zielonej Góry z kilku gorzowskich szkół ponadgimnazjalnych.

Po Konferencji uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, przy którym prowadzone były  rozmowy dotyczące tematów poruszanych na Konferencji oraz współpracy między szkołami i instytucjami zajmującymi się logistyką.

Była to już druga Konferencja logistyczna zorganizowana przez Zespół Szkół Mechanicznych. Tematem ubiegłorocznej Konferencji była „Logistyka w regionie lubuskim”. Konferencje skierowane są do uczniów z regionu lubuskiego, uczących się w zawodach technik logistyk i technik spedytor.  Spotkania tego typu mają na celu wymianę doświadczeń między szkołami, nauczycielami oraz firmami logistycznymi i spedycyjnymi.

Wróć