Amanda Załuska, studentka trzeciego roku Logistyki w Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, rozpoczęła praktykę 1 lipca z zamiarem przepracowania w Raben Logistics Polska dwóch miesięcy. Ale z radością przyjęła propozycję pracy dłuższej o miesiąc.

- To oczywiście szansa na większy zarobek, ale przede wszystkim możliwość zdobycia większego doświadczenia, pogłębienia swojej praktycznej wiedzy – tłumaczy.

Pytam, czy zamiast pracy w magazynie x-dockowym Raben Logistics Polska nie lepiej wylegiwać się na plaży?

- Mam nadzieję, że doświadczenie, które tu zdobywam zaprocentuje w przyszłości. I pozwoli mi się wylegiwać na lepszych plażach – odpowiada Amanda.

 

Dobre podejście. Zaprocentuje.

 

- Amanda dobrze sobie radzi. Na tyle dobrze, że została przeniesiona z magazynu nr 7 na halę nr 5, miejsce o większej dynamice i sporym wolumenie. To znacznie trudniejsza praca, bardziej stresująca i bardziej intensywna, wykonywana pod presją czasu – tłumaczy Anna Olszańska, specjalista ds. Analiz i Operacji w Raben Logistics Polska.

        Do magazynu numer 5 trafiają różne towary, od żywności po chemię i ADR, czyli produkty niebezpieczne. Trafiają, są sortowane oraz systematyzowane i natychmiast wyjeżdżają do odbiorców.

- Tutaj trzeba się wykazać podzielnością uwagi i umiejętnością pracy w stresie. Dodatkowo praca w „piątce” oznacza pracę z ludźmi, kierowcami, którzy dostarczają i odbierają towary od odbiorców. To dla mnie nowe doświadczenie – opowiada Amanda.

Nasza studentka pracuje przy „zamykaniu tras”, co oznacza przygotowywanie dokumentów dla kierowców, uzupełnianie danych w systemie transportowym, przygotowywanie dodatkowych dokumentów.

- To ważna część funkcjonowania przedsiębiorstwa logistycznego?

- Jedna z najważniejszych. To, co robi Amanda ma duży wpływ na terminowość, czyli w ostatecznym rozrachunku wpływa na nasz wynik finansowy – tłumaczy Anna Olszańska.

 

Amanda pracuje też nad projektem wydajnościowym – to zadanie wykonuje w trzyosobowym zespole, w całości złożonym ze studentów-stażystów.

- Przy realizacji tego zadania dałam im wolną rękę. Chcę, aby podążali własną ścieżką, a nie utarty szlakiem. Jestem bardzo ciekawa wyników ich pracy – mówi Anna Olszańska.

 

Anna Olszańska od dawna bardzo intensywnie współpracuje z Wyższą Szkołą Logistyki. Prowadzi na naszej Uczelni warsztaty, ale też warsztaty wyjazdowe, które odbywają się w Raben Logistics Polska. To właśnie jeden z takich warsztatów zainspirował Amandę Załuską do odbycia stażu w tej jednej z największych firm logistycznych w Polsce.

- Praca ze studentami daje mi dużo satysfakcji – tłumaczy Anna Olszańska. – Niestety, w najbliższym roku akademickim, a przynajmniej w pierwszym semestrze, będę mogła mniej się angażować w pracę na Uczelni, bo niebawem wyjeżdżam do Niemiec, gdzie nasza firma kupuje niemieckie przedsiębiorstwa transportowe i przejmuje partnerów. Będę odpowiedzialna za implementację systemu informatycznego i standardów spółki.

- Bardzo zależało mi na stażu w Rabenie. „Uwiódł” mnie magazyn przeładunkowy, chciałam od podszewki poznać sposób jego funkcjonowania. Myślałam, że to będzie ciekawe doświadczenie i to się potwierdziło – opowiada Amanda. – W przyszłym roku chciałabym natomiast poznać logistykę produkcji. Koledzy mówią, że to bardzo ciekawe, więc będę się starała o staż w odpowiedniej firmie. Chcę poznać różne sektory logistyki, aby później, pod koniec studiów, podjąć odpowiedzialną decyzję o zatrudnieniu.

Wróć