Niedawno publikowaliśmy raport studentów WSL o kosztach parkowania w polskich miastach. Dzisiaj ci sami autorzy przedstawiają ceny w kilku stolicach europejskich. Przed wyjazdem na wakacje warto się z nimi zapoznać.
Przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi w Austrii wynosi 25 421 euro rocznie.
Strefy krótkiego parkowania w Wiedniu obejmują:
Okręgi od 1 do 9 oraz 20: od poniedziałku do piątku z wyjątkiem świąt w godzinach 9-22, maksymalny czas parkowania to dwie godziny.
Okręgi 12 i od 14 do 17: od poniedziałku do piątku z wyjątkiem świąt w godzinach 9-19, maksymalny czas parkowania trzy godziny.
Okolicę wiedeńskiej Stadhalle: od poniedziałku do piątku w godzinach 9-22; soboty i niedziele oraz święta w godzinach 18-22. Maksymalny czas parkowania dwie godziny.
Ceny biletów parkingowych:
Średnie roczne wynagrodzenie to 78 432kuny.
W Zagrzebie mamy trzy strefy parkingowe:
W soboty strefy parkowania obowiązują w godzinach 7-15.
Średnia pensja na Węgrzech to 220 500 forintów.
Strefa płatnego parkowania w Budapeszcie jest podzielona na kilkadziesiąt podstref. Koszty w zależności od strefy wahają się od 115 do 340 forintów. Opłata obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. W soboty i niedziele parkingi są darmowe. W stolicy istnieją jednak miejsca, w których opłata obowiązuje zawsze, a dodatkowo możliwość postoju jest ograniczona czasowo do trzech-czterech godzin.
Średnie roczne zarobki mieszkańca stolicy to niespełna 12 000 euro.
W centrum Bratysławy w godzinach od 9-16 parkowanie jest płatne. Należy wykupić kartę parkingową u osoby oznakowanej odblaskową kamizelką w okolicy miejsca postoju, bądź pobliskim kiosku. Parkingi płatne w zależności się od 1 do 4 euro, w zależności odległości do centrum. Na uwagę zasługuje fakt, że w Bratysławie większość parkingów w centrum i okolicy stanowi własność prywatną lub jest wynajmowana przez zewnętrzną firmę która wynajmuje grunt od miasta i świadczy usługi parkingowe. W mieście nie występuje więc ściśle określona strefa płatnego parkowania kontrolowana przez miasto.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mieszkańca Pragi to 32466 kun (5467,17 zł).
Parkingi w Pradze są podzielone na kilka stref: niebieską, fioletową, zieloną, pomarańczową i ekologiczną. Strefa niebieska jest przeznaczona tylko dla mieszkańców danej ulicy lub właścicieli firm i pracowników. Strefa fioletowa różni się od niebieskiej tylko tym, że osoby niebędące mieszkańcem lub niepracujące w obrębie tej strefy mogą pozostawić pojazd maksymalnie 24 godziny. Strefy pomarańczowa i zielona są strefami krótkoterminowego parkowania. Poza tym, Praga podzielona jest na kilka obszarów, w których opłaty mogą się różnić. Według cennika z portalu „Parkuj v klidu” ceny parkowania wahają się od 40 koron (1,60 euro) do 80 koron (3,20 euro) za godzinę.
Według Narodowego Instytutu Statystycznego, w Rumuni przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie 2019 roku wynosiło 5196 lei.
W Bukareszcie obszar płatnego parkowania podzielony jest na trzy strefy: 0, 1 i 2. Większość parkingów w strefie 0 jest podziemna i opłata za parkowanie jest najwyższa. Godzina postoju kosztuje 10 lei. W strefie 1 godzina postoju w przedziale czasowym od 6:01 do 18:00 kosztuje 5 lei, a od 18:01 do 6:00 jest o połowę tańsza – 2,5 lei. Od poniedziałku do niedzieli w obszarach, w których liczba odwiedzających jest wysoka opłata za postój wynosi 5 lei za godzinę. W strefie 2 opłata za godzinę postoju wynosi 2,5 lei od poniedziałku do piątku od godziny 6:01 do 18:00 i przez cały tydzień w miejscach, w których liczba odwiedzających jest wysoka. 1,5 lei wynosi opłata od poniedziałku do piątku od godziny 18:01 do 6:00.
Średnie wynagrodzenie we Francji to 5066 euro.
Średnia roczna pensja na Litwie to 7 284 euro.
* wskaźnik wskazuje na ile dni/godzin wystarczyłaby średnia pensja brutto z danego miejsca
Berlin podzielony jest na wiele stref parkowanie. Podane zostały uśrednione stawki minimalne i maksymalne.
Dodatkowo, aby wjechać do centrum dużych miast europejskich takich jak Berlin, Londyn, ale także do Dortmundu, należy spełniać odpowiednie normy emisji spalin (EURO 4). W Niemczech do centrum mogą wjechać tylko pojazdy posiadające zieloną plakietkę (Feinstaubplakette). Jej koszt to około 5 euro.
* wskaźnik wskazuje na ile dni/godzin wystarczyłaby średnia pensja brutto z danego miejsca
Londyn składa się również z wielu stref parkingowych. Podane zostały uśrednione stawki minimalne i maksymalne.
Wjazd do Londynu jest również dodatkowo płatny. Płatność realizowana jest internetowo i wynosi 11,50 funtów dla EURO 4. Dla aut nie spełniających normy, opłata wynosi 21,5 funta.
Autorami raportu są studenci Wyższej Szkoły Logistyki: Amanda Załuska, Kamil Depczyński, Przemysław Zięba, Adam Panowicz oraz Wiktoria Karpie.