- Wybudujemy nową szkołę – zapowiedział Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Tadeusz Jędrzejczak podczas obchodów 65-lecia gorzowskiego Zespołu Szkół Mechanicznych. Wyższą Szkołę Logistyki na pięknej uroczystości, która odbyła się 1 października w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim, reprezentował Wojciech Zalewski, dyrektor administracyjny WSL.

Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wielkopolskim współpracuje z Wyższą Szkołą Logistyki od ponad czterech lat w ramach programu WSL DLA SZKÓŁ ŚREDNICH. Placówka obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. To najstarsza w mieście szkoła zawodowa, a pierwszą utworzoną w sierpniu 1945 r. klasą była klasa o profilu ogólnometalowym.

Uroczyste obchody jubileuszu szkoła świętowała w piątek w bibliotece Herberta. O historii i teraźniejszości szkoły opowiadała w nietypowej formie dyr. Janina Grzecznowska. Nietypowej, bo czytając swój list do nieżyjącego już Jana Anielskiego, pierwszego dyrektora i założyciela "mechanika". Okazuje się, że podobnie jak w pionierskich czasach, tak i dziś szkoła zawodowa musi walczyć z krzywdzącymi obiegowymi opiniami i przekonywać, że wcale nie jest czymś gorszym niż „ogólniak”.

Tymczasem "mechanik" daje podstawy do prawdziwej kariery zawodowej w różnych dziedzinach, niekoniecznie nawet technicznych. Dowodem są absolwenci, wśród których nie brak oczywiście znanych przedsiębiorców, szefów gorzowskich zakładów, ale również humanistów, kapłanów, nauczycieli.

- To moja buda - przypomniał wszystkim prezydent Tadeusz Jędrzejczak, również absolwent mechanika, a z wykształcenia... historyk. A chwilę wcześniej wspominał, jak to za jego szkolnych czasów pewien partyjny sekretarz opowiadał, jaka będzie szkoła. - I od tego czasu niewiele się zmieniło, było trochę remontów. Ale ja nie jestem sekretarzem, tylko wybranym demokratycznie prezydentem i zapowiadam: „wybudujemy wam nową szkołę! - zadeklarował.

Dlaczego nowa szkoła jest potrzebna? Otóż "mechanik" jest jedną z najlepszych szkół zawodowych kształcących kadrę techniczną dla gospodarki. Ostatnio szkoła jest jeszcze mocniej związana z przemysłem dzięki udziałowi w Lubuskim Klastrze Metalowym. Dziś to firmy oferują uczniom kontakt z nowoczesnymi urządzeniami czy laboratoriami.

Nowa szkoła ma być wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i warsztaty do praktycznej nauki zawodu. - Dzięki współpracy przemysłu i nauki, w tym właśnie Zespołu Szkół Mechanicznych, możemy sprawić, że zniknie bezrobocie. Zapotrzebowanie na inżynierów i techników będzie rosnąć - mówił Zbigniew Rudowicz, prezes Lubuskiego Klastra Metalowego i prezes firmy Mestil.

„Gorzowski mechanik to fantastyczna szkoła skupiająca aktywną, przychylną uczniom kadrę dydaktyczną na czele której stoi dyrektor Janina Grzecznowska – kobieta z niezwykłą energią i pasją – mówi Wojciech Zalewski – Współpracujemy od ponad czterech lat zapraszając uczniów szkoły na wycieczki do WSL połączone ze zwiedzaniem firm partnerskich, na wykłady w ramach programu LogMeeting. Co roku nauczyciele mechanika biorą udział w Forum Nauczycielskim, część z nich skończyła studia podyplomowe na uczelni, a my staramy się wspierać wszystkie wydarzenia logistyczne organizowane w szkole i ilekroć człowiek jest w gorzowskiej placówce – wychodzi stamtąd podbudowany organizacją i klimatem tej nowoczesnej szkoły. Tak właśnie powinno wyglądać kształcenie uczniów” – dodaje.

Naszym przyjaciołom z Gorzowa Wielkopolskiego gratulujemy pięknego Jubileuszu życząc kolejnych owocnych lat rozkwitu szkoły.

Wróć