22 stycznia 2014 r. na Wydziale Neofilologii UAM w Poznaniu odbyła się obrona pracy doktorskiej Dyrektora Biura Praktyk i Karier Zawodowych mgr. Karola Górskiego.
Rozprawa pt. „Literatur als Zeitzeuge. Der Großpolnische Aufstand 1918-1919 in der Provinz Posen und dessen Bild im deutschsprachigen Schrifttum. Eine imagologische Studie“ (Literatura jako świadek czasu. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w Prowincji Poznańskiej i jego obraz w piśmiennictwie niemieckojęzycznym. Studium imagologiczne) była zwieńczeniem kilkuletniej pracy badawczo-naukowej w zakresie literaturoznawstwa germańskiego.
W pracy przeanalizowano kwestie związane z funkcjonowaniem w przestrzeni niemieckojęzycznego piśmiennictwa, świadków czasu rezonansu związanego z genezą, przebiegiem i skutkami wybuchu Powstania Wielkopolskiego w kontekście reakcji na to wydarzenie ze strony reprezentatywnych przedstawicieli żyjącej wówczas na terenie Prowincji diaspory niemieckiej i żydowskiej. Zgodnie z zasadami hermeneutyki literaturoznawczej dokonano oceny zagadnień mitologizacji i stereotypizacji postrzegania przeciwnika konfliktu zbrojnego w kontekście traumy popowstaniowej wśród poznańskiej społeczności proweniencji niemieckiej i żydowskiej oraz przeanalizowano wpływ historiograficznego, wspomnieniowego i literackiego, niemieckojęzycznego pokłosia Powstania Wielkopolskiego na stan świadomości współczesnych wydarzeniom uczestników, świadków i komentatorów czasu oraz historię polsko-niemieckiego pogranicza.
Serdecznie gratulujemy doktorowi Karolowi Górskiemu sukcesu naukowego i życzymy wszelkiej pomyślności w pracy zawodowej i w życiu osobistym.