Moment wyboru studiów to czas wytężonych analiz ofert uczelni. Podejmując decyzję, maturzyści biorą pod uwagę swoje zainteresowania, opinie znajomych czy własne konkretne predyspozycje intelektualne. Warto w tym ważnym momencie pamiętać o tym, że czas studiów to lata rozwoju osobowości, istotnych kompetencji społecznych i budowania relacji.
Wykłady, ćwiczenia, laboratoria, potem kolokwia i egzaminy – to uczelniana rzeczywistość, studenckie życie codzienne, które toczy się pomiędzy salą wykładową, dziekanatem a punktem ksero. Ta codzienność pełna jest możliwości zdobycia kompetencji i umiejętności, wykraczających poza te przewidziane standardowym programem kształcenia. Swoich szans na ponadprzeciętność warto szukać w uczelnianych kołach naukowych.
Aktywne koło naukowe to swego rodzaju inkubator talentów. Gromadzi studentów, którzy czerpią ze wspólnego działania motywację do rozwoju w wybranej dziedzinie wiedzy. W zależności od charakteru kierunku i uczelni, zrzeszeni w kole studenci biorą udział w konferencjach naukowych – zarówno jako prelegenci, jak i organizatorzy, przygotowują własne publikacje i asystują w pracach badawczych.
O swój rozwój bardzo aktywnie dbają członkowie Studenckiego Naukowego Koła Logistyki Corlog, działającego w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. To grupa kreatywnych młodych osób, które współpracują nie tylko z innymi kołami naukowymi z całej Polski, ale także z przedsiębiorstwami logistycznymi. Doskonały przykład współdziałania to tegoroczna ogólnopolska konferencja pt. „Logistyka przyszłości. Jutro zaczyna się dziś” – która była pierwszym z cyklu wydarzeń LOGIDEAS, w całości wymyślonym i zrealizowanym przez studentów. Pod tym hasłem kryje się zarówno organizowana corocznie konferencja dla studenckich kół naukowych z całej Polski, jak i cykl warsztatów i szkoleń dla członków koła oraz wyjazdów studyjnych, które mają na celu podnoszenie kwalifikacji przyszłych logistyków.
Zaangażowanie w prace koła naukowego to nie tylko zgłębianie wiedzy w konkretnej dziedzinie. To także szereg mocnych stron, równie ważnych w życiu zawodowym, takich jak: umiejętności negocjacyjne, organizacyjne, komunikatywność czy zarządzanie zespołem. Członkowie logistycznego Corlogu, organizując tegoroczną konferencję po raz pierwszy skorzystali ze wsparcia partnera strategicznego – firmy GLS Poland. Pozyskanie partnera to efekt licznych rozmów, spotkań i negocjacji z wieloma przedsiębiorstwami logistycznymi, które samodzielnie prowadzili studenci. Mają zatem za sobą kurs prowadzenia rozmów biznesowych i kontakty w kilku ważnych działach HR.
Członkowie koła naukowego Corlog identyfikują się z wizją swej uczelni, nastawionej na szeroką współpracę z otoczeniem biznesowym. Udział studentów w licznych warsztatach i wizytach studyjnych oraz projektach szkoleniowych, realizowanych m.in. wraz z H&M logistics, Delphi czy GLS to obustronne korzyści. Pracodawcy zaangażowani w kooperację z kołem naukowym są świadomi zmieniającego się modelu kształcenia, w którym obok wiedzy, liczy się praktyka. W studentach widzą potencjalnych kandydatów do pracy, ceniąc przede wszystkim ich aktywność i zaangażowanie, bo są to cechy często deficytowe wśród młodych ludzi.