Emre Ergüven, doktorant z Beykoz Vocational School of Logistics w Stambule przybył do Poznania w ramach program ERASMUS, który oprócz wymiany studenckiej, wspiera mobilność i rozwój kadry dydaktycznej. Jego czwartkowego wykładu pt. „Internationalisation of Production" słuchało kilkudziesięciu studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych Wyższej Szkoły Logistyki.
Emre Ergüven na co dzień wykłada na Wydziale Handlu Zagranicznego Beykoz Vocational School of Logistics i prowadzi zajęcia, związane gospodarką międzynarodową, polityką monetarną, strefami wolnocłowymi i międzynarodowymi przepływami finansowymi. Podczas spotkania miał okazję zaprezentować wyniki swoich badań, związanych z internacjonalizacją produkcji, a więc charakterystyczną cechą współczesnej gospodarki. Dzięki wykładowi gościa z Beykoz Vocational School of Logistics studenci poznali czynniki sprzyjające umiędzynarodowieniu gospodarek krajów rozwiniętych i rozwijających się, strategie internacjonalizacji oraz sposoby mierzenia siły zjawiska.
Niezależnie od miejsca zamieszkania i szerokości geograficznej każdy z nas posiada dobra, które zostały wyprodukowane w różnych częściach świata. Czytając ten artykuł korzystamy z urządzeń elektronicznych, produkowanych głównie w Azji Wschodniej, siedzimy na krześle wyprodukowanym z drewna pochodzącego z upraw w Ameryce Południowej, na sobie mamy ubrania uszyte w Azji Południowo-Wschodniej, a na dodatek część z nas marzy aby po zakończeniu lektury wsl.com.pl wsiąść do muscle car wyprodukowanego w USA.
Spotkanie z tureckim wykładowcą nie tylko uświadomiło zasięg zjawisk globalizacyjnych, ale przede wszystkim przybliżyło mechanizmy, które nimi rządzą. Z pewnością interesujące dla słuchaczy było poznanie punktu widzenia naukowca, który zajmuje się problemami globalizacji i internacjonalizacji, mieszkając na co dzień w mieście, które jako jedno z dwóch na świecie leży na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji.