Bezcenne inwestycje w logistyczne BHP

Ochrony życia i zdrowia pracowników nie gwarantują przepisy i kontrole, lecz świadomi i odpowiedzialni ludzie wyposażeni w odpowiednie urządzenia i wiedzę. Uczestnicy konferencji „BHP w intralogistyce”, która odbyła się dziś w Wyższej Szkole Logistyki bogatsi są o tę wiedzę dzięki ekspertom z firmy STILL Polska, Urzędu Dozoru Technicznego i Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Poznaniu.

Wiodącym tematem wystąpień ekspertów była organizacja pracy ludzi i urządzeń zapewniająca maksimum ochrony życia i zdrowia pracowników magazynów. W tych szczególnych warunkach, często na trzy zmiany, pracują w Polsce setki tysięcy ludzi. Na straży ich bezpieczeństwa stoją przepisy i normy, o których w swojej prezentacji przypomniał Leszek Lubiński z poznańskiego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego, który kontroluje większość sprzętu używanego w intralogistyce.

Od jakości tego sprzętu zależy nie tylko wydajność pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi. O innowacyjnych rozwiązaniach wspierających ochronę zdrowia i życia w intralogistyce, a więc dziedzinie szczególnie naznaczonej wypadkami mówili eksperci z firmy STILL Polska. Wózki widłowe mogą być dziś wyposażone w systemy, które automatycznie redukują prędkość, wyłączają zasilanie czy ostrzegają o zaistniałych uszkodzeniach, wysyłając szczegółowe dane za pomocą technologii GPRS.

Wieloletnie badania i obserwacje pozwoliły wprowadzić szereg udogodnień, związanych z poprawą zakłócanej często widoczności, która obok brawury operatora jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Liczba wózków widłowych używanych przez firmy logistyczne stale rośnie, dlatego firma STILL w trosce o bezpieczne ich eksploatowanie prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną Akademia Bezpieczeństwa STILL.

„Inwestycje w bezpieczeństwo pracowników są bezcenne – mówi Paweł Włuka Kierownik Marketingu STILL Polska. Jako firma STILL staramy się wprowadzać rozwiązania maksymalizujące bezpieczeństwo. Wielu zagrożeń, związanych z pracą w magazynie można uniknąć łącząc świadomość i odpowiedzialność z najnowszymi technologiami, opracowanymi w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie i badania.”

W pracy z najlepszym nawet wyposażeniem konieczne są odpowiednie kwalifikacje. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem wózków widłowych są błędy ich operatorów. Technologie eliminujące te błędy są nieodzowną pomocą, jednak bez odpowiednich uprawnień, a przede wszystkim bez odpowiedzialności i świadomości operatorów trudno dbać o odpowiednie ich zastosowanie. O właściwym przygotowaniu do tej fascynującej, ale i niebezpiecznej pracy jaką jest zarządzanie magazynem mówiła Dyrektor Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Poznaniu – Wiesława Kosmacz.

„Mam nadzieję, że po tym spotkaniu uczestnicy konferencji jako przyszli pracownicy i pracodawcy będą konsekwentnie przestrzegać zasad BHP i dbać o ich powszechne respektowanie – mówi Alicja Gruszczyńska, Rzecznik Prasowy Wyższej Szkoły Logistyki. Dzięki spotkaniom z ekspertami, studenci WSL mają dostęp do innowacji inspirowanych praktyką zawodową. To bezcenne źródło wiedzy, tym ważniejszej, bo dotyczącej ochrony życia i zdrowia.”

Konferencja „BHP w intralogistyce” odbyła się w ramach cyklu Logmeeting – spotkania i warsztaty w WSL. Cykl ten  już od lat gromadzi studentów i uczniów szkół średnich wokół Wyższej Szkoły Logistyki. Praktyczna wiedza i doświadczenie, którym dzielą się zapraszani prelegenci jest jednym z fundamentów kreowania wzorców w kształceniu logistyków na poziomie wyższym.

Wróć