opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / O uczelni / Kompetencje ILiM
drukuj

Kompetencje ILiM

Założycielem i Partnerem merytorycznym Wyższej Szkoły Logistyki jest Instytut Logistyki i Magazynowania, od ponad 40 lat czołowy instytut badawczy, realizujący funkcje polskiego centrum kompetencji w logistyce i e-gospodarce. Takiego zaplecza nie ma żadna inna uczelnia logistyczna w Polsce!

Dzięki tej współpracy, programy studiów w WSL są:

 • innowacyjne,
 • bogate w treści,
 • i odpowiadają współczesnym potrzebom gospodarki.

Studenci pierwszej w Polsce uczelni logistycznej mają unikalną okazję kontaktu z najlepszymi w kraju specjalistami w dziedzinie logistyki i elektronicznej gospodarki, którzy swoją wiedzę i umiejętności rozwijają w ramach innowacyjnych międzynarodowych i krajowych programów badawczych oraz podczas realizacji licznych prac doradczych i wdrożeniowych w różnych dziedzinach gospodarki, administracji oraz w przedsiębiorstwach.

Przykładowe obszary działalności Instytutu Logistyki i Magazynowania:

Więcej informacji po kliknięciu w nagłówek.

Zakupy przez telefon wprost z ulicy – projekt MOBILNY KONSUMENT

Mobilny konsument

Pod hasłem „Uwolnij Czas. Przygotuj Telefon na Rewolucję” przebiega pierwsza w Polsce akcja umożliwiająca zakupy w sklepie internetowym wprost z ulicy. To wspólny projekt badawczy Instytutu Logistyki i Magazynowania, sieci handlowej Piotr i Paweł, Krajowego Integratora Płatności SA - Transferuj.pl oraz firmy AMS SA. Do końca listopada mieszkańcy Poznania i okolic mogą przy pomocy smartfonów, wykorzystując QR kody i aplikację mobilną RockPay, dokonać zakupu w systemie TU I TERAZ. Po zakończeniu projektu badawczego zasięg aplikacji będzie rozwijany o kolejne miasta oraz partnerów.

W ubiegłym roku świat obiegł film o projekcie Tesco Homeplus realizowanym w Korei Południowej, w którym użytkownicy smartfonów mogli odwiedzić wirtualny sklep w metrze, skanować kody produktów z wirtualnych półek (plakatów), płacić za zakupy poprzez aplikację mobilną i otrzymywać zamówienie do domu (link do materiału: www.youtube.com/watch?v=fGaVFRzTTP4). Teraz także mieszkańcy Poznania i okolic mogą przy pomocy swoich smartfonów nie tylko skompletować listę produktów, ale dzięki usłudze mobilnych płatności także od razu za nią zapłacić i tego samego dnia, o umówionej porze, otrzymać przesyłkę do domu. Aby zrobić zakupy, wystarczy pobrać darmową aplikację mobilną RockPay, zeskanować kod produktu z plakatu, z umieszczonymi na nim wirtualnymi półkami oraz skompletować zamówienie.

Błażej Patryn, dyrektor rozwoju zakupów przez internet w Piotrze i Pawle, dodaje, że świadomość ludzi dotycząca możliwości zrobienia spożywczych zakupów w Internecie jest nadal na dość niskim poziomie, natomiast o możliwości dokonania takich zakupów przy użyciu telefonu komórkowego wie tylko nieliczna grupa osób. Cel jaki chcieliśmy osiągnąć to przede wszystkim zbudowanie świadomości ludzi dotyczącej robienia mobilnych zakupów i prezentacja możliwości jakie oferują technologie mobilne. mKonsument ma także pokazać, że tego typu zakupy są bardzo łatwe, szybkie, wygodne i co najważniejsze bezpieczne.Mobilny konsument to projekt pilotażowy, w którym wykorzystaliśmy elementy tradycyjnych kodów kreskowych GS1. Badamy, czy rozwiązania mobilne mogą zmienić sposób funkcjonowania handlu detalicznego w aglomeracji poznańskiej. Projekt pozwoli nam uzyskać odpowiedzi na pytanie, czy konsumenci są gotowi na nowe doświadczenia w obszarze codziennych zakupów. – wyjaśnia Jacek Pucher, główny specjalista z Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Niezwykle istotną rolę odgrywa w projekcie aplikacja RockPay. To dzięki niej możliwe jest nie tylko skompletowanie listy zakupów, ale przeprowadzenie całego procesu płatności z poziomu telefonu komórkowego. RockPay, jak powiedział Michał Paluszczak, kierownik ds. sprzedaży w Krajowym Integratorze Płatności SA, otwiera zupełnie nowe pole do zastosowania systemu płatności internetowych. Aplikacja jest obecnie dostępna w sklepie Google Play dla telefonów z systemem Android oraz w Apple Store dla telefonów z systemem iOS.

Film o projekcie: www.youtu.be/oyVjVeWUroU

Organizacja krajowa GS1

Każdego dnia stykamy się z kodami kreskowymi zamieszczonymi na towarach, sprzedawanych w polskich sklepach. ILiM jako krajowa organizacja GS1 jest jedyną w Polsce jednostką nadającą kody zgodne z globalnym systemem GS1, dzięki czemu są one odczytywane we wszystkich krajach świata.

www.gs1pl.org/system-gs1/standardy-gs1/kody-kreskowe-paskowe#

Telefon komórkowy jako kanał promocji produktu

Nowoczesne telefony wyposażone są w aparat fotograficzny, oprogramowanie i dostęp do mobilnego Internetu, dzięki czemu umożliwiają skanowanie kodów kreskowych i dostęp do wirtualnej, rozszerzonej informacji o produkcie. Instytut Logistyki i Magazynowania proponuje zatem aplikację Mobile Commerce, będącą nowym narzędziem w rękach konsumentów i umożliwiającą im dostęp do szeregu informacji o produktach w każdym miejscu i czasie. Teraz, skanując kod kreskowy danego produktu przy użyciu telefonu komórkowego uzyskamy informacje i usługi związane z produktem. Na przykład przepisy kucharskie w wykorzystaniem danej przyprawy lub wartość kaloryczną konkretnego produktu.

www.gs1pl.org/system-gs1/rozwiazania-gs1/mobile-commerce

Identyfikacja EPC/RFID

W siedzibie Instytutu Logistyki i Magazynowania znajduje się Krajowe Laboratorium RFID, którego celem jest wspieranie i pomoc polskim firmom w rozwoju i wdrożeniu technologii EPC/RFID, czyli nowatorskiej technologii polegającej na bezstykowym identyfikowaniu towarów za pomocą fal radiowych. Korzyści z zastosowania technologii to: indywidualna identyfikacja towarów, natychmiastowa identyfikacja zawartości opakowań i ładunków oraz możliwość śledzenia przepływu towarów on-line;

www.gs1pl.org/system-gs1/standardy-gs1/kody-radiowe

Euro-Label, czyli nowy wymiar zakupów w Internecie

Euro-Label to europejski znak zaufania handlu elektronicznego dla Konsumentów i Sprzedawców. Program stworzony przez Instytut Logistyki i Magazynowania pomaga nam wyszukać w sieci rzetelnych sklepów internetowych. ILiM sprawdza czy sprzedawca przedstawiający ofertę w sieci istnieje w rzeczywistości, czy warunki sprzedaży są zrozumiałe i opisane na witrynie, sprzedawca respektuje przepisy o ochronie danych osobowych, produkt będzie dostarczony zgodnie z zamówieniem, a w przypadku nieprawidłowości transakcji będzie zastosowana procedura rozpatrywania skargi. Jeżeli wszystkie warunki są spełnione, przyznaje znak Euro-Label. Wchodząc do Internetu, robiąc zakupy i widząc ten znak mamy pewność, że zakupy zrobimy bezpiecznie.

www.ilim.poznan.pl/oferta/certyfikat-euro-label.html

Globalna Synchronizacja Danych

To aplikacja stworzona przez Instytut Logistyki i Magazynowania, dzięki której przedsiębiorstwa wiedzą co się dzieje z ich produktami na poszczególnych etapach – od produkcji, przez transport do przetwórcy, następnie detalisty, aż do momentu jak towar trafi na stoły konsumentów. Dzięki temu proces wymiany informacji o produktach przebiega o wiele sprawniej i ekologiczniej, a przedsiębiorstwa wyzbywają się papierowych dokumentacji i ludzkich błędów.

www.gs1pl.org/system-gs1/standardy-gs1/synchronizacja-danych

Identyfikacji przepływu dóbr

ILiM wspiera przedsiębiorstwa w zakresie wdrażania traceability. Śledzenie ruchu i pochodzenia produktów umożliwia lokalizowanie wadliwej lub niebezpiecznej żywności lub innych niebezpiecznych produktów znajdujących się w obrocie. Ich szybkie wycofanie z rynku może uratować życie. Redukuje także potencjalne straty finansowe i pozwala zachować zaufanie konsumentów do ich ulubionych marek.

www.ilim.poznan.pl/oferta/audyt-traceability-recall.html

System MaGS1, czyli usprawnienie procesów magazynowych

Instytut Logistyki i Magazynowania stworzył system informatyczny, który między innymi nie tylko rejestruje zlecenia przyjęcia i wydania towaru z magazynu, ale także obsługuje przyjęcie materiałów, kompletowanie materiałów, generuje i drukuje etykiety z kodami kreskowymi GS1 oraz sczytuje dane z etykiet. Wdrożenie systemu zaprojektowanego przez ILiM pozwoli firmom usprawnić procesy magazynowe.

www.ilim.poznan.pl/oferta/obsluga-magazynu-mags1.html

Upowszechnianie wiedzy logistycznej

ILiM jest wydawcą:

 1. Czasopisma "LOGISTYKA" - najstarsze logistyczne czasopismo fachowe w Polsce, które ukazuje się od 1970 roku. Posiada status czasopisma naukowego;
  www.czasopismologistyka.pl
 2. serii wydawniczej "BIBLIOTEKA LOGISTYKA" zbiór książek i podręczników o tematyce logistycznej; ILiM przy współpracy z WSL wydaje serię książek dedykowanych do szkół średnich o profilach technik logistyk i technik spedytor. Dzięki temu uczniowie w całym kraju uczą się w oparciu o wiedzę pochodzącą od praktyków i najlepszych w kraju specjalistów.
  www.logistyka.media.pl
 3. oraz portali
 • www.logistyka.net.pl - największy portal branżowy w polskim Internecie. Jego głównym atutem jest bogata baza wiedzy merytorycznej, w której można znaleźć zarówno prace teoretyczne, jak i opracowania praktyczne, case study i przykłady najlepszych wdrożeń logistycznych w kraju i za granicą
 • www.e-fakty.pl -  serwis ma charakter poradnika prezentującego pojęcia, teorię, narzędzia, skuteczne modele i rozwiązania prawne w obszarze handlu elektronicznego, które pozwolą zrozumieć, w jaki sposób można zdobyć i utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych.

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)