opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Wykładowca WSL w Parlamencie Saksonii
drukuj

Wykładowca WSL w Parlamencie Saksonii

2016-09-11 16:14

11 września br. w sali plenarnej Parlamentu Saksonii w Dreźnie odbyła się uroczystość, której głównym przesłaniem było upamiętnienie ofiar powojennego exodusu ludności cywilnej, masowych deportacji i przymusowych przesiedleń w Europie. W uroczystościach wziął udział m.in. dr Karol Górski, kierownik Studium Języków Obcych Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

Podczas corocznego spotkania stowarzyszeń przesiedleńczych kraju związkowego Saksonii dr Górski omówił problematykę przymusowych deportacji i przesiedleń, jakie w przeszłości stały się udziałem Polaków ze strony zaborców i okupantów. Wykładowca podkreślał, że refleksja nad dramatyczną przeszłością obu narodów to temat niezwykle istotny i aktualny, zwłaszcza w kontekście europejskiego kryzysu migracyjnego ostatnich kilkunastu miesięcy. W opinii dra Górskiego rozwiązanie tego problemu będzie wymagało „solidarności, mądrości i roztropności ze strony wszystkich światowych i europejskich decydentów”.

Dr Górski w Parlamencie Saksonii

Wśród uczestników drezdeńskiego forum znalazło się wiele uznanych i ważnych osobistości. Okolicznościowy odczyt wygłosił m.in. dr Fritz Jaeckel, minister stanu w rządzie Saksonii. W NRD problem masowych deportacji i przymusowych przesiedleń był tematem tabu. Dr Jaeckel w swoim przemówieniu przekonywał, że nie można pozwolić na zapomnienie o bolesnej historii oraz zachęcał, by wyciągnąć wnioski dla teraźniejszości.

Wydarzenie upamiętniające ofiary powojennego exodusu ludności cywilnej, masowych deportacji i przymusowych przesiedleń w Europie po raz pierwszy zorganizowane zostało w 2014 roku. Od tego czasu odbywa się w drugą niedzielę każdego września. W tym roku patronami uroczystości byli m.in. dr Matthias Rößler, prezydent Landtagu Saksonii oraz Klaus Brähmig, poseł do Bundestagu z ramienia frakcji CDU/CSU.

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)