opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Przepis na udane studia po węgiersku
drukuj

Przepis na udane studia po węgiersku

2013-03-04 10:35

Minął pierwszy miesiąc pobytu studentów Wyższej Szkoły Logistyki na wymianie w Budapeszcie. Maciej Frankowiak i Paweł Pełka już pierwszego dnia przekonali się, że był to dobry wybór i to nie tylko dlatego, że zima na Węgrzech jest o kilka stopni cieplejsza niż w Polsce.

Jak na przyszłych logistyków przystało, transport zorganizowali sobie bezbłędnie – niecałą godzinę lecieli z Warszawy do Budapesztu, a przewóz z tamtejszego lotniska do centrum zapewniła im firma, wynajmująca mieszkanie. Wszystkie formalności, związane z najmem udało im się załatwić przez Internet, pozostały zatem obawy, czy to, co widzieli w sieci istnieje w rzeczywistości.

„Mieliśmy spore wątpliwości podpisując umowę najmu mieszkania przez Internet, widzieliśmy tylko zdjęcia, a opis nie był zbyt szczegółowy – mówi Maciej. Strach przed tym, że wzięliśmy kota w worku został rozwiany po przekroczeniu progu. W pełni wyposażone mieszkanie o powierzchni 72m² kosztuje nas 270 euro, plus podstawowe opłaty za prąd, gaz, internet.”

Miłym zaskoczeniem okazał się nie tylko standard mieszkania, ale i jego położenie. Maciej i Paweł mieszkają w pobliżu dużego węzła komunikacyjnego, dzięki temu w zaledwie kilkanaście minut mogą znaleźć się na drugim końcu miasta. Autobusy, tramwaje i metro tworzą świetną sieć połączeń, a wątpliwą jakość taboru rekompensuje częstotliwość kursowania tych pojazdów.

Szybki rekonesans panowie zaczęli od porównania cen w lokalnych sklepach oraz organizacji biletów miesięcznych i innych niezbędnych rzeczy. Wreszcie nadszedł dzień powitalny. Tego dnia na uczelni poznaje się wszystkich pozostałych „erasmusowców” i zasady studiowania, obowiązujące studentów przebywających na wymianie.

„Rzeczą, która bardzo nam się spodobała jest sposób tworzenia planu zajęć – mówi student WSL. Każdy sam wybiera, na które zajęcia chce uczęszczać (łącznie musi uzyskać minimum 30 pkt. ECTS). Na przesłanie listy wybranych przedmiotów są dwa tygodnie. System sprawdza się bardzo dobrze.”

Po powitaniu i zapoznaniu ze studentami z Niemiec, Francji czy Turcji, Maciej i Paweł poznali wszystkich wykładowców, którzy swobodnie posługując się językiem angielskim, omówili warunki zaliczenia organizację zajęć. Wskazali też miejsca warte odwiedzenia, jak i te których lepiej unikać.

Codzienne zajęcia na uczelni odbywają się w niewielkich grupach, dzięki czemu łatwiej jest przyswajać treści i dostosować poziom języka angielskiego do indywidualnych potrzeb i możliwości. Sprzyja to integracji, choć wielokulturowa mieszanka studentów z całej Europy znajduje na nią wiele innych sposobów – takich jak wspólne wyjazdy czy imprezy.

Czekamy na dalsze doniesienia Macieja i Pawła z pięknego Budapesztu i życzymy powodzenia. Wszystkim, którzy chcieliby dołączyć do grona erasmusowców zachęcamy do zapoznania się z zasadami uczestniczenia w programie wymiany.

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)