opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Miękkie lądowanie w Technische Hochschule Wildau
drukuj

Miękkie lądowanie w Technische Hochschule Wildau

2013-10-15 16:20

Alicja Michałowska, studentka logistyki handlu i dystrybucji WSL dołączyła do grona studentów Erasmusa w TH Wildau w marcu 2013 r. O swoim „miękkim lądowaniu” w Wildau, o pomocnych i sympatycznych studentach, których tam poznała opowiada ku pokrzepieniu serc tych, którzy z powodu licznych obaw rezygnują z tej wielkiej przygody, jaką jest Erasmus.  

Studenci wyjeżdżający na wymianę muszą być przygotowani do samodzielnej organizacji codziennego życia w zupełnie nowym miejscu. Najbardziej stresujące wydają się pierwsze dni aklimatyzacji, dlatego każdy nowo przybyły student ma do swojej dyspozycji studenta-opiekuna, który pomaga przetrwać trudne początki.

„Moim >Buddy< była Alejandra z Gwatemali, która miała pokazać mi campus, dać klucze do mieszkania i udzielić odpowiedzi na pytania, których oczywiście miałam mnóstwo. Nie myślałam wtedy, że w  niedalekiej przyszłości również będę pełnić taką funkcję – mówi Alicja.  

Studentka WSL, dzięki znajomości języka angielskiego i niemieckiego angażuje się w pracę International Office, pomagając jako „Buddy”, czyli opiekun który odbiera nowo przybyłych studentów z lotniska, pokazuje szkołę i mieszkanie, oswaja z nową rzeczywistością.

Na początku wszyscy zagraniczni studenci biorą udział w tygodniu orientacyjnym. Wtedy rozpoczynają się kursy językowe, jest też okazja do zwiedzenia Berlina i Poczdamu, wspólnego spędzenia czasu.

Uczelnia zapewniła Alicji zakwaterowanie w miejscowości Niederlehme, oddalonej około 2 km od uczelni. Dwupokojowe mieszkanie okazało się bardzo ładnie urządzone i dobrze wyposażone. Międzynarodowe sąsiedztwo studentki pokazuje jak szeroki zasięg ma program wymiany – Alicja ma w tej chwili znajomych niemal na całym świecie – od Brazylii, przez Turcję po Rosję. Taka międzynarodowa różnorodność, daje możliwość poznania innej kultury i obyczajów oraz nawiązania interesujących znajomości.

Co ciekawe, wielu z sąsiadów Alicji nie mówiło wcześniej po niemiecku, w TH Wildau jest bowiem możliwość studiowania w języku angielskim. Po krótkim pobycie na uczelni można zatem znacząco rozwinąć nie tylko znajomość niemieckiego, ale i angielskiego, używając go w codziennej komunikacji.

Na zajęciach w TH Wildau stawia się przede wszystkim na praktykę. Prawie na każdym przedmiocie trzeba opracować projekt – przydaje się tu umiejętność pracy w grupie i dobra organizacja. W drugim semestrze pojawia się przedmiot „Projekt w przedsiębiorstwie”. Wiąże się to z cotygodniową całodniową praktyką w przydzielonym przedsiębiorstwie i opracowaniem konkretnego projektu na potrzeby firmy. Jest to niezastąpiona okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego.

Życie studenckie to nie tylko zajęcia. „Erasmusowcy” to bardzo dobrze zintegrowana grupa, który każdy weekend stara się spędzać wspólnie. „Latem razem chodziliśmy na plażę. Teraz niestety pogoda nie jest już taka ładna, jednak czasami nadal grillujemy, bądź po prostu gramy w karty w akademiku – opowiada Alicja.

Wildau leży ok. 35 km od Berlina. Można zatem korzystać z atrakcji stolicy Niemiec. Jak w każdym dużym mieście, można tu znaleźć wiele dyskotek, restauracji, centrów handlowych. Warto również zobaczyć berlińskie zoo oraz odwiedzić muzea, teatry czy też liczne wystawy.

„Mój pobyt w Berlinie będę zawsze ciepło wspominać – podsumowuje Alicja. Poznałam tu mnóstwo wspaniałych ludzi, z którymi w przyszłości na pewno będę utrzymywać kontakt. Studiowanie za granicą to bardzo interesujące doświadczenie, a >podwójny dyplom< daje dobre perspektywy zawodowe. Serdecznie polecam wyjazd na Erasmusa wszystkim studentom.”

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)