opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Logistyka po fińsku
drukuj

Logistyka po fińsku

2013-03-04 10:15

Garść praktycznych rad z pierwszych tygodni pobytu w mroźnej Finlandii od studentki Wyższej Szkoły Logistyki, Zuzanny Norek, która korzysta z międzynarodowego programu wymiany studenckiej ERASMUS.

Zuza, podobnie jak jej poprzednicy, zdecydowała się na dotarcie do Jyväskylä samolotem. Jest to nie tylko najszybszy, ale i najtańszy sposób przedostania się na drugi brzeg Bałtyku. Bilet z Gdańska do Turku można kupić nawet za 5 euro.

Korzystnie wynajęła także mieszkanie w akademiku – tu ceny zaczynają się od 220 euro za miesiąc. Ta opłata pokrywa  koszty mediów. Mieszkanie składa się z 2 lub 3 pokoi, w każdym oczywiście kwaterowany jest jeden student. Częścią wspólną jest kuchnia i łazienka – skromne, ale wystarczające.  Jedyną wadą taniego zakwaterowania jest odległość od uniwersytetu i marketów.

„W centrum miasta znajdują się bary, restauracje, markety, sklepy odzieżowe, a  więc bez problemu można dokupić to, czego zapomniało się z Polski. Poza tym jest to miasteczko małe, ciche i spokojne, a jego główne atrakcje docenią z pewnością narciarze i snowboardziści” – dodaje studentka WSL.

Krótko po przyjeździe należało się zgłosić  na uczelnię - JAMK University of Applied Science, aby otrzymać  niezbędne dokumenty i dokonać rejestracji przyjazdu. W czasie tej wizyty poznaje się  opiekuna i potwierdza lub zmienia wybrane przedmioty. Przez pierwsze trzy tygodnie można jeszcze testowo uczestniczyć we wszystkich zajęciach, by potem zdecydować się na te najciekawsze.

Wszyscy w JAMK mówią po angielsku, lepiej lub gorzej, nie ma najmniejszego problemu by cokolwiek załatwić.  Uczelnia dba też o zagospodarowanie wolnego czasu. Można wybrać się na wycieczki – dodatkowo płatne - do Laponii czy Petersburga,  lub wziąć udział w bezpłatnych wyjazdach edukacyjnych,  seminariach czy wykładach poza miastem.

 „Jyväskylä  to miejsce idealne dla miłośników pieszych wędrówek, rzadko można tu liczyć na punktualność komunikacji miejskiej . Większość akademików jest oddalona od uniwersytetu o około 7-10 km , a przegapiony autobus oznacza 30-minutowe czekanie na następny” – mówi Zuza.

Naszej studentce życzymy punktualnych autobusów i szybkiego nadejścia wiosny, a tych zainteresowanych wyjazdem do Finlandii zapraszamy do zapoznania się z zasadami programu ERASMUS.

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)