opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Dzień Chorwacki w WSL
drukuj

Dzień Chorwacki w WSL

2013-03-19 14:35

19 marca 2013 roku w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu odbył się Dzień Chorwacki. Gościem specjalnym tego wydarzenia był JE Ivan Del Vechio, Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce. Oprócz dyplomaty, w części seminaryjnej wzięli udział prelegenci – doświadczeni praktycy, którzy za sprawą swoich obowiązków zawodowych, jak i pasji związani są z Chorwacją. Celem spotkania było pokazanie tego kraju, nie tylko jako miejsca wakacyjnego odpoczynku, ale również ważnego partnera gospodarczego Polski.

Ambasador Del Vechio zaprezentował drogę swojej ojczyzny do  NATO i Unii Europejskiej oraz scharakteryzował chorwacką branżę logistyczną. Słuchacze mogli zapoznać się z wyczerpującymi danymi dotyczącymi drogowych, kolejowych i rzecznych szlaków transportowych, lotnisk i portów beniaminka UE. Temat ten rozwinął Marcin Foltyński z Instytutu Logistyki i Magazynowania w swoim wystąpieniu poświęconym transeuropejskim korytarzom transportowym.

W stolicy wielkopolski Chorwaci są już dość dobrze znani, dzięki ubiegłorocznemu turniejowi EURO 2012. Dyrektor Zbigniew Talarczyk, który kierował poznańskim Biurem Euro 2012, opowiedział zebranym o pobycie 40 000 chorwackich kibiców w Poznaniu, swoje wystąpienie ilustrując serią zdjęć dokumentujących przebieg piłkarskiej fiesty. Swoimi doświadczeniami dzielił się też ksiądz prałat Artur Przybył z Gostynia, który przez cały ten czas sprawował duszpasterską opiekę nad Chorwatami. Konsul honorowy Chorwacji w Poznaniu, Jerzy J. Domicz, zaprezentował natomiast działalność kierowanej przez siebie placówki – jej historię, standardowe zadania oraz najnowsze inicjatywy.

Barwnym dopełnieniem opowieści o Chorwacji był zaprezentowany przez Prorektora WSL, doc. dra Zbyszko Pawlaka, fotoreportaż z jednego adriatyckich rejsów Klubu Żeglarskiego WSL, którego Prorektor jest komandorem.

Wydarzenie zorganizowali pracownicy Biura Praktyk i Karier Zawodowych – dyr.Karol Górski, który deklamował swój wiersz upamiętniający wspomnianą żeglarską wyprawę, oraz dr Mateusz Wiliński, członek-założyciel Towarzystwa Polsko-Chorwackiego.

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)