opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Moskiewski miesiąc
drukuj

Moskiewski miesiąc

2018-10-15 13:38

Alicja Mandaria, studentka drugiego roku Logistyki Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu spędziła miesiąc w Moskwie, na praktyce w polskiej firmie Polfrost.

Polfrost jest jedną z największych polskich firm logistycznych, która od kilku lat z powodzeniem działa na Wschodzie. „Polfrost zaczynał jako firma dystrybucyjna na rynku zachodnioeuropejskim, ale z czasem weszliśmy do krajów byłego Związku Radzieckiego i zdobywaliśmy tam coraz mocniejszą pozycję. Dzisiaj większość transportowanych tam przez nas towarów nie powstaje już na Zachodzie, ale w Polsce i na wschodzie” – tłumaczył nam w niedawnych wywiadzie Ryszard Grzebielucha, prezes Polfrost Internationale Spedition. Firma działa nie tylko w Rosji, ale także w krajach Azji Mniejszej: Kazachstanie, Uzbekistanie i Tadżykistanie. Korzysta przede wszystkim z transportu kolejowego, a specjalizuje się w przewożeniu materiałów budowlanych i surowców.

        - Pod koniec pierwszego roku zgłosiłam się do Biura Praktyk Zawodowych i Karier. Podczas rozmowy okazało się, że znam język rosyjski, co delikatnie mówiąc nie jest dzisiaj wśród polskiej młodzieży regułą. Stąd pomysł dyrektora Mateusza Wilińskiego, abym odbyła praktykę w Moskwie – opowiada Alicja Mandaria. – Było mi to bardzo na rękę, bo mój ojciec, który jest Gruzinem, mieszka w stolicy Rosji. To dzięki niemu już w dzieciństwie nauczyłam się języka rosyjskiego.

        Alicja spędziła w Moskwie cały sierpień. Początkowo, jak przyznaje, pracownicy Polfrostu byli dość nieufni. Studentka WSL szybko jednak tę nieufność przełamała. Etap „parzenia kawy”, normalny podczas wszystkich praktyk studenckich, skończył się już po kilku dniach.

        - Uzupełniałam dokumentację, zapoznałam się z dokumentami przewozowymi, jeździłam z moim szefem do klientów, kilka dni spędziłam w magazynach Polfrostu położonych 100 kilometrów od Moskwy. W moskiewskiej filii Polfrostu pracują wyłącznie Rosjanie, miałam więc okazję podszlifować swój język – opowiada Alicja Mandaria.

        Dziewczyna jest zachwycona Moskwą. To już była jej kolejna wizyta w tym mieście, ale ono cały czas Alicję zachwyca. A Rosjanie?

        - Mam wrażenie, że w porównaniu z Polakami, Rosjanie są znacznie bardziej beztroscy, mniej zafrasowani problemami. I naturalnie bardzo życzliwi i gościnni – przekonuje.

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)